Середня зарплата для бронювання працівників: як обчислити без помилок
Яка повинна бути зарплата для бронювання працівників
Розмір нарахованої середньої зарплати працівників — обов’язковий критерій, за яким підприємство визнають критично важливим для економіки та життєдіяльності населення (пп. 6 п. 2 Критеріїв, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 № 76, далі Критерії — № 76). Якщо підприємство отримало критичний статус, то має право бронювати працівників.
Для бронювання середня зарплата працівників за останній календарний квартал має бути не меншою за 2,5 мінзарплати. У 2024—2025 роках мінзарплата становить 20 000 грн.
Оплата праці держслужбовців — 2025
Вимогу до середньої зарплати на рівні 2,5 розміру мінімальної зарплати не висувають:
- до державних і комунальних підприємств, установ та організацій;
- господарських товариств, у статутному капіталі яких понад 50% акцій / часток належать:
- державі або перебувають у комунальній власності;
- господарським товариствам, у яких частка держави чи комунальної власності становить 100%.
Довідково: кількість працівників беріть із рядка 105 Податкового розрахунку.
Для таких підприємств середня зарплата працівників за останній календарний квартал має бути не меншою за середню зарплату в регіоні за IV квартал 2021 року (за даними Держстату).
Розмір середньої зарплати підтвердьте довідкою в довільній формі. Нижче пронуємо вам її варіант.
Зразок довідки про середню зарплату на підприємстві
Середня зарплата для бронювання працівників: як обчислити
Ключова проблема — як обчислити середню зарплату. Ані Постанова № 1332, ані Порядок № 76 не містять алгоритму розрахунку середньої зарплати. У 2023 році Мінекономіки рекомендувало розраховувати середню зарплату на одного працівника в еквіваленті повної зайнятості. Більшість підприємств користувалася саме цією рекомендацією.
Із 1 грудня 2024-го КМУ Постановою № 1332 змінив правила бронювання. Тепер на першому плані — сума зарплати, з якої сплачуєте ЄСВ, ПДФО та військовий збір.
Держорганам, які розглядають документи підприємств, щоб отримати статус критичного, Мінекономіки в листі № 2704 рекомендує обчислювати середню зарплату за даними Податкового розрахунку. Це роз’яснення міністерства — наслідок аудиту рішень про критичний статус підприємств, що його провели в жовтні — листопаді 2024-го.
Зверніть увагу: якщо підприємство обчислило середню зарплату на одного працівника в еквіваленті повної зайнятості й зафіксував цю суму в довідці, це не помилка й не порушення. Порядок № 76 не містить правил розрахунку середньої зарплати і не відсилає до жодних інших нормативних актів. Лист № 2704 має рекомендаційний характер.
Детально про обчислення середньої зарплати на підприємстві та місячної для працівника | ||
Середня зарплата на одного працівника в еквіваленті повної зайнятості | ||