Як посадовець комунального підприємства повинен отримувати електронний підпис
Запитання
Чи може посадова особа комунального підприємства отримати електронний підпис на незахищеному носії?
Відповідь
Складання первинних документів бухгалтерського обліку
Посадова особа комунального підприємства може отримати електронний підпис на незахищеному носії, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа (в тому числі для внутрішнього використання), виключно як фізична особа, тобто без зазначення ідентифікаційних даних відповідного комунального підприємства.
Кваліфіковані електронні підписи та печатки, а також електронні підписи та печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів використовують:
- органи державної влади;
- органи влади Автономної Республіки Крим;
- органи місцевого самоврядування;
- інші юридичні особи публічного права та їх посадові особи (ч. 2 ст. 17 Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII).
Використовують виключно кваліфіковані електронні підписи:
- Президент України;
- народні депутати України;
- члени Кабінету Міністрів України;
- керівники;
- заступники керівників;
- посадові особи державних органів;
- інших юридичних осіб публічного права;
- державні реєстратори;
- нотаріуси та інші суб’єкти, уповноважені державою на здійснення функцій державного реєстратора, для вчинення реєстраційних та інших дій,
якщо зазначені особи використовують електронний підпис для реалізації повноважень, пов’язаних із набуттям, зміною чи припиненням прав та/або обов’язків фізичних і юридичних осіб відповідно до закону.
ШПАРГАЛКА БУХГАЛТЕРА НА 2024 РІК
Також законом може встановлюватися обов’язковість використання кваліфікованих електронних довірчих послуг в інших сферах суспільних відносин. Порядок використання електронних довірчих послуг в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях державної форми власності встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст. 17 Закону № 2155).
Згідно з абз. 2 п. 2 Порядку використання електронних довірчих послуг в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях державної форми власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2023 року № 798, кваліфікований сертифікат відкритого ключа підписувача – представника державної установи – кваліфікований сертифікат відкритого ключа, в якому додатково до ідентифікаційних даних фізичної особи, яка є працівником державної установи, зазначаються ідентифікаційні дані відповідної державної установи (найменування та ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України).
Підписувачі – представники державної установи використовують виключно кваліфіковані електронні підписи та печатки підписувачів – представників державної установи (абз. 2 п. 4 Порядку № 798).
Інші працівники державної установи для підготовки, погодження та підписання проєктів електронних документів використовують:
- кваліфіковані сертифікати відкритих ключів підписувачів – представників державної установи;
- або особисті кваліфіковані сертифікати відкритих ключів, в яких не зазначаються ідентифікаційні дані відповідних державних установ (абз. 3 п. 4 Порядку № 798).
Комунальне підприємство – це підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади (ч. 1 ст. 63 Господарського кодексу України).