Додаткові відпустки для учасника бойових дій — чорнобильця

1665

Запитання

Працівник має право на додаткову відпустку як ветеран війни. Водночас він належить до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи I категорії, а отже — має право на чорнобильську відпустку. Чи можна надати йому одразу обидві?

Відповідь

Ні, додаткові відпустки одразу надавати не можна. Пояснимо чому.

Учасники бойових дій та інваліди війни мають право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів. Надають її:

  • незалежно від тривалості щорічних та відпрацьованого в році часу;
  • один раз протягом календарного року;
  • на підставі заяви працівника та посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни.

Така відпустка є пільгою, гарантованою державою, та не належить до виду щорічних (ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII№ 3551).

Особам, віднесеним до категорій 1 та 2, держава гарантує компенсації та пільги, зокрема, додаткову відпустку із збереженням заробітної плати строком 14 робочих (16 календарних) днів на рік (п. 22 ст. 20 та п. 1 ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII; далі — Закон № 796). Вона також не належить до щорічних відпусток, а визначена як пільга та компенсація за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пільговик, який має право на пільги та компенсації, передбачені різними законами, користується ними відповідно до одного з цих законів за своїм вибором (ст. 60 Закону № 796).

Тому учасник бойових дій (інваліда війни) — чорнобилець має право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати лише за однією підставою за вибором, оскільки такі пільги є однотипними.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічні додаткові відпустки 2025: правила й приклади для бюджетників

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одна з них — щорічна додаткова відпустка, наприклад за вислугу років. У статті говоримо, як надавати такі відпустки, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток. У пригоді стануть і приклади — беріть у роботу і нехай працюється легше!
58879

Відпустка без збереження заробітної плати: порядок, тривалість і приклади

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати — єдиний вихід як для працівника, так і для роботодавця. У консультації розглянемо, кому надають таку відпустку під час воєнного стану, яка її максимальна тривалість та як усе це оформити.
128640

Відпустка по догляду за дитиною до 3 і 6 років: зразки документів та поради

Хто має право на відпустку по догляду за дитиною, як оформити її без помилок та коли роботодавець зобов’язаний її надати? У статті — порядок оформлення, п’ять зразків документів, звітність з ЄСВ, нарахування стажу та правила повернення з такої відпустки.
138089

Коли вигідніше йти у відпустку: як обрати найкращий період у 2025 році

Літо — традиційно найпопулярніший для відпусток. Але від обраного місяця залежить не лише відпочинок, а й сума відпускних. Розберімося, коли найвигідніше брати відпустку в 2025 році, як обчислювати середній заробіток та які чинники впливають на розмір виплат.
15222

Відпустка педагогам 2025: як розрахувати і надати

Експерт розглядає на прикладах, як рахувати кількість днів щорічної основної відпустки освітянам і науковцям на прикладі відпустки вихователя у залежності від того, скільки місяців було відпрацьовано – менше 10 чи більше, повні ці місяці були чи ні.
28003