Додаткові відпустки для учасника бойових дій — чорнобильця

1518

Запитання

Працівник має право на додаткову відпустку як ветеран війни. Водночас він належить до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи I категорії, а отже — має право на чорнобильську відпустку. Чи можна надати йому одразу обидві?

Відповідь

Ні, додаткові відпустки одразу надавати не можна. Пояснимо чому.

Учасники бойових дій та інваліди війни мають право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів. Надають її:

  • незалежно від тривалості щорічних та відпрацьованого в році часу;
  • один раз протягом календарного року;
  • на підставі заяви працівника та посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни.

Така відпустка є пільгою, гарантованою державою, та не належить до виду щорічних (ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII№ 3551).

Особам, віднесеним до категорій 1 та 2, держава гарантує компенсації та пільги, зокрема, додаткову відпустку із збереженням заробітної плати строком 14 робочих (16 календарних) днів на рік (п. 22 ст. 20 та п. 1 ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII; далі — Закон № 796). Вона також не належить до щорічних відпусток, а визначена як пільга та компенсація за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пільговик, який має право на пільги та компенсації, передбачені різними законами, користується ними відповідно до одного з цих законів за своїм вибором (ст. 60 Закону № 796).

Тому учасник бойових дій (інваліда війни) — чорнобилець має право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати лише за однією підставою за вибором, оскільки такі пільги є однотипними.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
373931

Приклад відпустки за власний рахунок у Додатку Д1 Податкового розрахунку

У роботодавців може виникати чимало нетипових робочих ситуацій: неявка працівників на роботу, мобілізація, простій, відпустка «за свій рахунок» та призупинення дії трудових договорів. Як у таких випадках правильно заповнити зарплатну звітність.
111034

Е-лікарняний – як оплатити під час відпустки

Наразі діють дві форми паперовий та електронний лікарняний. Як діяти роботодавцеві, якщо під час відпустки працівник захворів або має піти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами?
9576