Строк дії тендерних пропозицій, якщо договір про закупівлю укладений
Запитання
У тендерній документації замовник обумовив, що строк, протягом якого тендерні пропозиції вважають дійсними, — 90 днів із дати розкриття тендерних пропозицій. Розкриття тендерних пропозицій відбулося 9 лютого. Договір із переможцем укладений і підписаний 27 лютого. А 5 березня постачальник піднімає ціну за одиницю товару на 10%. Законність своїх дій він трактує тим, що строк, протягом якого тендерні пропозиції є дійсними, — 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій, припиняє свою дію одразу, коли сторони підписали договір. Чи правий постачальник?
Відповідь
Досить часто в практиці торгів сторони не повністю розуміють правову природу такого обов’язкового елемента публічних закупівель, як тендерна пропозиція.
Ваш безплатний доступ до курсів Вищої Школи Бухгалтерів
Тендерна пропозиція — це пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації (п. 30 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII; далі — Закон № 922).
Тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку (ч. 4 ст. 25 Закону № 922). Тож тендерна документація повинна містити строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними. Такий строк не може бути меншим ніж 90 днів із дати розкриття тендерних пропозицій (п. 10 ч. 2 ст. 22 Закону № 922).
Така ситуація вводить в оману замовників, які вважають, що закупівельне законодавство встановлює заборону змінювати ціну тендерної пропозиції у вказаний строк.
Проте в момент, коли укладають договір про закупівлю, дія положень Закону № 922 припиняється в усіх частинах, окрім випадків, передбачених статтею 36 цього Закону. Такої позиції дотримується й Мінекономрозвитку в роз’ясненні від 07.02.2017 № 3302-06/3812-06. Воно пояснює, що вимога щодо обов’язкової дії умов тендерної пропозиції протягом 90 днів необхідна для того, щоб укласти договір у визначений частиною 2 статті 32 Закону № 922 строк. Адже потрібно враховувати те, що процедура закупівлі може бути зупинена через скаргу учасників, відмову переможця торгів укладати договір тощо.
З нами ви легко опануєте: ✔️ Організацію та ведення бухгалтерського обліку ✔️Облік активів✔️Облік капіталу та фінансових результатів✔️Облік розрахунків за зобов’язаннями✔️Звітність ✔️Облік на забалансових рахунках ✔️Особливості обрахунку з оплати праці
Отже, після того, як договір про закупівлю укладений, вимога щодо строку дії тендерних пропозицій не поширюється на правовідносини між сторонами такого договору. А істотні умови договору про закупівлю можна змінювати, якщо договір вже підписаний, лише у випадках, передбачених статтею 36 Закону № 922.