Як замінити складові об’єкта основних засобів, що вийшли з ладу

1178

Запитання

На балансі бюджетної установи у складі основних засобів перебуває звуковий комплекс: дві колонки, підсилювач і мікшер. Обидві колонки вийшли з ладу і не підлягають ремонту. Чи можна їх списати? Якщо так, то як відобразити це в обліку?

Відповідь

У разі виходу з ладу складових об’єкта основного засобу установа має, зокрема, відремонтувати цей об’єкт (лист Мінфіну від 11.04.2016 № 31-11420-07-10/10433; далі — лист № 10433). Адже Порядок списання об’єктів державної власності, затверджений постановою КМУ від 08.11.2007 № 1314, не передбачає списання об’єктів основних засобів з метою розукомплектування.

Організація роботи бухгалтерської служби - спробувати БЕЗПЛАТНО

Заміну колонок, які є складовими звукового комплексу, можна розглядати як ремонт. Адже основна мета ремонту — відновити та підтримати працездатність звукового обладнання як об’єкта основних засобів, а не підвищити рівень первісно визнаної продуктивності.

Тож витрати на придбання і встановлення нових, таких самих за характеристиками колонок, віднесіть на витрати відповідного звітного періоду. На це вказують пункт 2 розділу ІІІ НП(С)БОДС 121 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202 (далі — Стандарт 121), та пункт 4 розділу VI Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації).

Якщо ви заміните колонки на більш сучасні, це слід розглядати як поліпшення об’єкта основних засобів. Адже їх заміна передбачає підвищення техніко-економічних характеристик усього комплексу, тобто збільшення майбутніх економічних вигід від його використання та/або збільшення строку корисного використання об’єкта. Такі витрати відносьте на збільшення первісної вартості звукового комплексу (п. 1 розд. ІІ Стандарту 121, п. 3 розд. VI Методрекомендацій).

Отже, колонки, придбані для заміни несправних, є запасними частинами. Тож оприбуткуйте їх на субрахунок 1515 «Запасні частини». Після підключення колонок до звукового комплексу їх вартість спишіть залежно від моделі:

  • аналогічної — на фактичні витрати,
  • більш сучасної — на дооцінку звукового комплексу обладнання.

Старі, тобто вилучені під час ремонту, колонки оприбуткуйте як утиль на субрахунок 1518 «Інші виробничі запаси». А у разі їх заміни активними тут обліковуйте і списаний разом із ними підсилювач.

Як замінити складові об’єкта основних засобів, що вийшли з ладу
АЛЛА ВОЛОВЕНКО,експерт Експертус Головбух
01.01.2021 набрав чинності Наказ № 432 «Про внесення зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби»». Маєте знати, як правильно встановити вартісний критерій для «малоцінки»? Чи буде такий критерій об’єктом облікової політики установи? Чому головним розпорядникам слід визначити власні критерії визнання?

тест для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Корисність основних засобів: оцінка, проводки

Переоцінка та зменшення корисності основних засобів – бухгалтер стикається з цими поняттями у своїй роботі. Як оцінити корисність основних засобів та відобразити в обліку втрати/вигоди від зменшення/відновлення корисності ОЗ – експерт підкаже.
4140

Облік кредиторської заборгованості

По боргам треба платити. Кредиторська заборгованість бюджетної установи – не виняток. Облік кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги, попередня оплата та післяплата, інвентаризація та списання простроченої кредиторської заборгованості – це питання даного огляду.
29227

Надходження в натуральній формі в бюджетній установі

У кейсі бухгалтерських проведень завжди зможете знайти проведення за різними господарським операціями, навіть такі, що не передбачає Типова кореспонденція. Наразі для вас — 4 приклади оприбуткування надходжень у натуральній формі.
8303

Виправлення помилок поточного періоду

Виправлення помилок поточного періоду – завдання для бухгалтера, який також виправляє помилки у бухобліку та фінзвітності. Розглянемо способи та приклади виправлення помилок у фінзвітності
3540