Відпустка у зв’язку з усиновленням дитини: чи можна ділити на частини
Запитання
Працівниця установи всиновила дитину і має право на відпустку у зв’язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів. Чи можна таку відпустку ділити на частини?
Відповідь
Ні, не можна. Пояснимо чому.
Особа, яка всиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, віком старше трьох років, має право на одноразову оплачувану відпустку у зв’язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. (ч. 2 ст. 182 Кодексу законів про працю України (КЗпП) та ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).
Таку відпустку керівник установи надає після набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини. У разі якщо усиновлювачами дитини є подружжя, відпустку надають одному з них на їхній розсуд.
Тобто відпустка у зв’язку з усиновленням дитини має цільове одноразове призначення. Крім того, за статтею 4 Закону про відпустки вона належить до виду соціальних відпусток, які не підлягають поділу на частини, оскільки відповідно до статті 12 Закону про відпустки ділити на частини можна лише щорічні відпустки.
Отже, відпустку у зв’язку з усиновленням дитини потрібно надавати одноразово тривалістю 56 календарних днів, при цьому ділити таку відпустку на частини не можна.