Працівник захворів під час відпустки за кордоном: як оплачувати
Запитання
Працівник установи під час щорічної відпустки відпочивав за кордоном і захворів. Чи має право бухгалтер нараховувати йому допомогу по тимчасовій непрацездатності та що робити з відпусткою?
Відповідь
Допомогу по тимчасовій непрацездатності надавайте працівнику за період його тимчасової непрацездатності, поки він не одужає або йому не встановлять групу інвалідності. Перші п’ять днів непрацездатності оплачуйте за рахунок установи, а решту — за рахунок ФСС (ч. 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV;далі — Закон № 1105).
Скачати заяву-розрахунок лікарняних
Якщо період хвороби працівника засвідчено листком непрацездатності, перенесіть відпустку та надайте допомогу по тимчасовій непрацездатності (ч. 2 ст. 11 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), ч. 1 ст. 31 Закону № 1105). Допомога по тимчасовій непрацездатності компенсує втрачений заробіток працівника (ч. 1 ст. 22 Закону № 1105). Тобто відпускні, що виплатили та які припали на період тимчасової непрацездатності, сторнуйте.
Для цього працівник, що повернувся з відпочинку, має обміняти документи, які підтверджують період його непрацездатності, на листок непрацездатності. Обміняти його можна в лікувально-профілактичному закладі за місцем проживання за рішенням лікарсько-консультаційної комісії (п. 1.12 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455).
Не переносьте відпустку, не сторнуйте відпускні і не надавайте допомогу по тимчасовій непрацездатності, якщо працівник не подав до установи листок непрацездатності.