Як диференціювати зарплату

9155

Запитання

У бюджетній установі працівники з різною кваліфікацією отримують приблизно однакову заробітну плату. Керівник установи встановив більш кваліфікованим працівникам доплати, надбавки, але заробітна плата, яку їм нараховують за місяць, не на багато перевищує розмір мінімальної зарплати. Щоб провести диференціацію, керівник установи нараховує премію. Чи потрібно включати таку премію до рівня мінімальної зарплати?

Відповідь

Так, потрібно. Пояснимо чому.

У деяких бюджетних установах некваліфіковані працівники (сторожі, прибиральники, тощо) отримують практично однакову заробітну плату з висококваліфікованими фахівцями. Щоб не допустити «зрівнялівки», в розмірах заробітної плати в межах фонду оплати праці має бути диференціація заробітної плати працівників, які отримують її на рівні мінімальної.

Диференціацію зарплати проводять на підставі законів та інших нормативно-правових актів, а також колективного договору. Керівник установи встановлює заробітну плату в межах бюджетних асигнувань та позабюджетних надходжень. Така вимога прописана в статті 98 Кодексу законів про працю України.

Ваш безплатний доступ до курсів Вищої Школи Бухгалтерів

Для цього керівник встановлює доплати, надбавки, залежно від складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його праці. Такі доплати не мають перевищувати їх граничних розмірів. А якщо надбавки і доплати в граничних розмірах не впливають на ситуацію, керівник може встановити премії.

Премії на відміну від надбавок і доплат можна надавати в більших розмірах. Єдина проблема — не завжди вистачає фонду заробітної плати. І навіть за цих умов включайте премію до рівня мінімальної зарплати. Таку норму передбачає стаття 3-1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108. А саме: мінімальна заробітна платиа містить, зокрема, премії та винагороди, у тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер.

Як диференціювати зарплату
Людмила Кравченко,керівник експертної групи Експертус Головбух
У яких розмірах і на який термін керівник установи має право встановлювати надбавки працівникам — дізнаєтеся зі статті

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата у 2025 та 2026 роках: що зміниться для бухгалтера

Мінімальна зарплата 2025 встановлена Законом України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік». Розмір МЗП з 1 січня 2025 року залишився на рівні 8000 грн. У статті розглянемо, як мінімальна зарплата в Україні впливає на основні соціальні показники та податки. Також поговоримо про те, яка буде мінімальна зарплата у 2026 році, оскільки маємо Бюджетну декларацію на 2026–2028 роки.
64970

Меморіальний ордер № 5: як заповнити правильно

Як і інші господарські операції, нарахування зарплати працівникам бухгалтер відображає в бухгалтерському обліку. Для цього він заповнює меморіальний ордер № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій». Підкажемо, як це зробити правильно
78827

Індексація зарплати 2025: приклади

Індексація зарплати у 2025 році – швидко і правильно. Скористайтеся прикладами та поясненнями від експерта у статті, щоб знати, коли буде індексація зарплати в 2025 році та впоратися без помилок.
128518

Приклади відрахувань із заробітної плати

Перш ніж виплатити працівникові зарплату, бухгалтер повинен відрахувати із неї податки. А ще може бути й утримання аліментів, штрафів, профспілкових внесків та інших обов’язкових і добровільних платежів. Усе про відрахування із зарплати – у цьому огляді
395072