Працівник є донором крові: як організувати роботу

653

Запитання

Як організувати роботу працівника, який є донором крові та/або її компонентів?

Відповідь

Керівник установи зобов’язаний відпускати з роботи за його заявою працівника, який є або бажає стати донором, у день відповідного медичного обстеження/здавання крові та/або її компонентів, за винятком випадків, коли його відсутність загрожуватиме:

  • життю чи здоров’ю людей;
  • виконанню завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку;
  • суттєвою матеріальною шкодою або іншими тяжкими наслідками (ст. 6 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 № 239/95-ВР (далі — Закон).

Працівник, який бажає здати кров та/або її компоненти, зобов’язаний не пізніше ніж за три дні до медичного обстеження перед здачею крові повідомити письмовою заявою роботодавця про свій намір. У такій заяві працівник має визначити додатковий день відпочинку (ч. 2, ч. 3 ст. 9, ч. 3, ч. 4 ст. 11 Закону).

Таку заяву працівник не подає, якщо:

  • перебуває у відпустці, відрядженні;
  • його кров терміново необхідна, аби надати невідкладну медичну допомогу хворому, а також у випадках, які передбачає частина 1 статті 19 Закону (ст. 14 Закону).

У день давання крові та/або її компонентів, а також у день медичного обстеження працівника, який є донором або бажає ним стати, звільніть його від роботи та збережіть за ним середній заробіток (ст. 9 Закону).

Надавайте донору оплачуваний додатковий день відпочинку після кожного дня давання ним крові та/або її компонентів. Такий день надавайте працівнику, навіть якщо він давав кров та/або її компоненти у вихідний, святковий та неробочий день. За бажанням працівника такий вихідний день надайте одним із способів:

  • приєднайте до щорічної відпустки;
  • надайте в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

Якщо за погодженням з керівником установи донора в день давання крові залучили до роботи/служби, надайте йому за його бажанням інший оплачуваний день відпочинку та збережіть його середній заробіток.

Законодавство не регламентує порядок, за яким роботодавці залучають донора до роботи в день давання ним крові. Тому, на думку Мінсоцполітики, такий порядок установа має врегулювати сторонами трудового договору або у внутрішніх документах. Однак, якщо маєте намір залучити донора до роботи у день, коли він давав кров, це доцільно оформити наказом/розпорядженням установи.

Джерело: лист Мінсоцполітики «Щодо питань організації донорства» від 16.01.2019 № 8/0/103-19/283

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27361

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
28962

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149254

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14354