Працівник є донором крові: як організувати роботу

377

Запитання

Як організувати роботу працівника, який є донором крові та/або її компонентів?

Відповідь

Керівник установи зобов’язаний відпускати з роботи за його заявою працівника, який є або бажає стати донором, у день відповідного медичного обстеження/здавання крові та/або її компонентів, за винятком випадків, коли його відсутність загрожуватиме:

  • життю чи здоров’ю людей;
  • виконанню завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку;
  • суттєвою матеріальною шкодою або іншими тяжкими наслідками (ст. 6 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 № 239/95-ВР (далі — Закон).

Працівник, який бажає здати кров та/або її компоненти, зобов’язаний не пізніше ніж за три дні до медичного обстеження перед здачею крові повідомити письмовою заявою роботодавця про свій намір. У такій заяві працівник має визначити додатковий день відпочинку (ч. 2, ч. 3 ст. 9, ч. 3, ч. 4 ст. 11 Закону).

Таку заяву працівник не подає, якщо:

  • перебуває у відпустці, відрядженні;
  • його кров терміново необхідна, аби надати невідкладну медичну допомогу хворому, а також у випадках, які передбачає частина 1 статті 19 Закону (ст. 14 Закону).

У день давання крові та/або її компонентів, а також у день медичного обстеження працівника, який є донором або бажає ним стати, звільніть його від роботи та збережіть за ним середній заробіток (ст. 9 Закону).

Надавайте донору оплачуваний додатковий день відпочинку після кожного дня давання ним крові та/або її компонентів. Такий день надавайте працівнику, навіть якщо він давав кров та/або її компоненти у вихідний, святковий та неробочий день. За бажанням працівника такий вихідний день надайте одним із способів:

  • приєднайте до щорічної відпустки;
  • надайте в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

Якщо за погодженням з керівником установи донора в день давання крові залучили до роботи/служби, надайте йому за його бажанням інший оплачуваний день відпочинку та збережіть його середній заробіток.

Законодавство не регламентує порядок, за яким роботодавці залучають донора до роботи в день давання ним крові. Тому, на думку Мінсоцполітики, такий порядок установа має врегулювати сторонами трудового договору або у внутрішніх документах. Однак, якщо маєте намір залучити донора до роботи у день, коли він давав кров, це доцільно оформити наказом/розпорядженням установи.

Джерело: лист Мінсоцполітики «Щодо питань організації донорства» від 16.01.2019 № 8/0/103-19/283

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відрядження в бюджетних установах: оформлення та оплата

Відрядження оплачуються відповідно до умов колективного чи трудового договору. Про останні зміни в оплаті відряджень у бюджетних установах. Про порядок оформлення й оплати відряджень, з прикладами розрахунків – у цьому огляді.
153066

Строковий трудовий договір для працівника – зразок

Щоб замінити тимчасово переведеного або відстороненого працівника, а також вчасно регулювати кількість працівників в установі залежно від обсягу надаваних послуг роботодавець може приймати працівника на роботу за строковим трудовим договором (або контрактом).
74911

Довідка про трудовий та страховий стаж

Отримати довідку ПФУ про трудовий та страховий стаж можуть і працівник, і роботодавець. Розкажемо, як це зробити онлайн, як рахувати стаж за цією довідкою.
22056

Доповідна записка – бланк та зразок

✔️Доповідна записка – це документ, який інформує керівника вищого рівня щодо ситуації, яка склалася, певні події, результати роботи. Як скласти доповідну записку? Які є вимоги щодо її змісту? Наведемо зразки для різних робочих ситуацій.
94205