Працівник є донором крові: як організувати роботу

486

Запитання

Як організувати роботу працівника, який є донором крові та/або її компонентів?

Відповідь

Керівник установи зобов’язаний відпускати з роботи за його заявою працівника, який є або бажає стати донором, у день відповідного медичного обстеження/здавання крові та/або її компонентів, за винятком випадків, коли його відсутність загрожуватиме:

  • життю чи здоров’ю людей;
  • виконанню завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку;
  • суттєвою матеріальною шкодою або іншими тяжкими наслідками (ст. 6 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 № 239/95-ВР (далі — Закон).

Працівник, який бажає здати кров та/або її компоненти, зобов’язаний не пізніше ніж за три дні до медичного обстеження перед здачею крові повідомити письмовою заявою роботодавця про свій намір. У такій заяві працівник має визначити додатковий день відпочинку (ч. 2, ч. 3 ст. 9, ч. 3, ч. 4 ст. 11 Закону).

Таку заяву працівник не подає, якщо:

  • перебуває у відпустці, відрядженні;
  • його кров терміново необхідна, аби надати невідкладну медичну допомогу хворому, а також у випадках, які передбачає частина 1 статті 19 Закону (ст. 14 Закону).

У день давання крові та/або її компонентів, а також у день медичного обстеження працівника, який є донором або бажає ним стати, звільніть його від роботи та збережіть за ним середній заробіток (ст. 9 Закону).

Надавайте донору оплачуваний додатковий день відпочинку після кожного дня давання ним крові та/або її компонентів. Такий день надавайте працівнику, навіть якщо він давав кров та/або її компоненти у вихідний, святковий та неробочий день. За бажанням працівника такий вихідний день надайте одним із способів:

  • приєднайте до щорічної відпустки;
  • надайте в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

Якщо за погодженням з керівником установи донора в день давання крові залучили до роботи/служби, надайте йому за його бажанням інший оплачуваний день відпочинку та збережіть його середній заробіток.

Законодавство не регламентує порядок, за яким роботодавці залучають донора до роботи в день давання ним крові. Тому, на думку Мінсоцполітики, такий порядок установа має врегулювати сторонами трудового договору або у внутрішніх документах. Однак, якщо маєте намір залучити донора до роботи у день, коли він давав кров, це доцільно оформити наказом/розпорядженням установи.

Джерело: лист Мінсоцполітики «Щодо питань організації донорства» від 16.01.2019 № 8/0/103-19/283

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14288

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9896

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
13031