Працівник є донором крові: як організувати роботу

705

Запитання

Як організувати роботу працівника, який є донором крові та/або її компонентів?

Відповідь

Керівник установи зобов’язаний відпускати з роботи за його заявою працівника, який є або бажає стати донором, у день відповідного медичного обстеження/здавання крові та/або її компонентів, за винятком випадків, коли його відсутність загрожуватиме:

  • життю чи здоров’ю людей;
  • виконанню завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку;
  • суттєвою матеріальною шкодою або іншими тяжкими наслідками (ст. 6 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 № 239/95-ВР (далі — Закон).

Працівник, який бажає здати кров та/або її компоненти, зобов’язаний не пізніше ніж за три дні до медичного обстеження перед здачею крові повідомити письмовою заявою роботодавця про свій намір. У такій заяві працівник має визначити додатковий день відпочинку (ч. 2, ч. 3 ст. 9, ч. 3, ч. 4 ст. 11 Закону).

Таку заяву працівник не подає, якщо:

  • перебуває у відпустці, відрядженні;
  • його кров терміново необхідна, аби надати невідкладну медичну допомогу хворому, а також у випадках, які передбачає частина 1 статті 19 Закону (ст. 14 Закону).

У день давання крові та/або її компонентів, а також у день медичного обстеження працівника, який є донором або бажає ним стати, звільніть його від роботи та збережіть за ним середній заробіток (ст. 9 Закону).

Надавайте донору оплачуваний додатковий день відпочинку після кожного дня давання ним крові та/або її компонентів. Такий день надавайте працівнику, навіть якщо він давав кров та/або її компоненти у вихідний, святковий та неробочий день. За бажанням працівника такий вихідний день надайте одним із способів:

  • приєднайте до щорічної відпустки;
  • надайте в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

Якщо за погодженням з керівником установи донора в день давання крові залучили до роботи/служби, надайте йому за його бажанням інший оплачуваний день відпочинку та збережіть його середній заробіток.

Законодавство не регламентує порядок, за яким роботодавці залучають донора до роботи в день давання ним крові. Тому, на думку Мінсоцполітики, такий порядок установа має врегулювати сторонами трудового договору або у внутрішніх документах. Однак, якщо маєте намір залучити донора до роботи у день, коли він давав кров, це доцільно оформити наказом/розпорядженням установи.

Джерело: лист Мінсоцполітики «Щодо питань організації донорства» від 16.01.2019 № 8/0/103-19/283

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічні додаткові відпустки 2025: правила й приклади для бюджетників

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одна з них — щорічна додаткова відпустка, наприклад за вислугу років. У статті говоримо, як надавати такі відпустки, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток. У пригоді стануть і приклади — беріть у роботу і нехай працюється легше!
58993

Відпустка без збереження заробітної плати: порядок, тривалість і приклади

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати — єдиний вихід як для працівника, так і для роботодавця. У консультації розглянемо, кому надають таку відпустку під час воєнного стану, яка її максимальна тривалість та як усе це оформити.
129070

Як перевести держслужбовця з РДА в орган місцевого самоврядування

Держслужбовців можуть переводити з районних держадміністрацій до органів місцевого самоврядування. У статті розберемо порядок переведення, як оформити контракт, що писати в трудовій книжці та як діяти з рангом держслужбовця
8020

Копія наказу про звільнення: коли і як видавати у 2025 році

Звільняєте працівника — видайте копію наказу про звільнення. У статті з’ясуємо, як правильно її оформити, хто відповідальний за підпис, які обов’язкові реквізити має містити документ, коли і кому його вручати. Скачайте зразок копії наказу і застосуйте в роботі
86725

Відпустка по догляду за дитиною до 3 і 6 років: зразки документів та поради

Хто має право на відпустку по догляду за дитиною, як оформити її без помилок та коли роботодавець зобов’язаний її надати? У статті — порядок оформлення, п’ять зразків документів, звітність з ЄСВ, нарахування стажу та правила повернення з такої відпустки.
138188