Ненормований робочий день: які умови

477

Запитання

Керівник установи встановив працівнику ненормований робочий день і вимагає працювати після завершення робочого дня по дві години щоденно. Чи правомірні дії керівника установи?

Відповідь

Ні, не правомірні. Пояснимо чому.

Ненормований робочий день — це особливий режим робочого часу, який встановлюють для певної категорії працівників, якщо неможливо унормувати час трудового процесу. Коли працівник виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу, це схоже на роботу у надурочний час. Але така робота — не надурочна. Міру праці у цьому випадку визначають не тільки тривалістю робочого часу, а й колом обов’язків і обсягом виконаних робіт (навантаженням).

Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2020 рік

На працівників, які працюють в умовах ненормованого робочого дня, поширюється звичайний режим роботи, що діє в установі. У зв’язку з цим керівник установи не має права систематично залучати працівників, які працюють за таким режимом, до роботи понад встановлену тривалість робочого дня. Тобто роботу після закінчення робочого дня потрібно сприймати як вимушену необхідність, а не як постійне правило. Робота понад встановлену тривалість робочого дня для працівників із ненормованим робочим днем можлива тільки тоді, коли відповідно до їхніх посадових обов’язків необхідно терміново виконати роботу.

На практиці трапляються випадки, коли керівник установи змушує працівників працювати після завершення робочого дня, а також у вихідні, святкові та неробочі дні без підстав, визначених законодавством. Такі дії керівника перевіряльники можуть кваліфікувати як порушення законодавства про працю щодо нормальної тривалості робочого часу. За це керівник установи має понести адміністративну або кримінальну відповідальність.

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Норми робочого часу 2024 для «шестиденки»

Верховна Рада знов подовжила дію воєнного стану – тепер до 13 травня 2024 року. Отже тримайте норми тривалості робочого часу та виробничий календар на 2024 рік для шестиденного робочого тижня. З’ясуйте, які норми діють під час воєнного стану.
14110

Норми робочого часу 2024 для «п’ятиденки»

Після подовження воєнного стану до 13 травня тримайте оновлений розрахунок норм тривалості робочого часу на 2024 рік. Норми робочого часу 2024 розраховані для п’ятиденного робочого тижня.
39115

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. Експерт надає готові зразки наказі про відрядження або про його припинення.
117333

Табель обліку робочого часу 2024 – бланк | зразок заповнення

Табель обліку робочого часу – це первинний документ, який містить перелік усіх працівників установи з відмітками про те, як вони відпрацювали робочий час протягом облікового періоду. Без цієї інформації заробітну плату працівникові не нарахуєш. То хто, коли і як складає табель?
150779

Оплата праці у святкові та вихідні дні

Правила роботи у вихідні, святкові і неробочі дні та правила за якими оплачують таку роботу у мирні часи встановлює Кодекс Законів про працю України (далі – КЗпП). Під час дії воєнного стану діють обмеження та особливості організації трудових відносин.
4137