Скільки посадових інструкцій має бути в установі

2207

Запитання

До штатного розпису установи ввели нові посади. Хто має розробити посадові інструкції та скільки їх має бути в установі?

Відповідь

Зразок посадової інструкції бухгалтера

Якщо до штатного розпису установи ввели нові посади, треба розробити і відповідні посадові інструкції. Як правило, розробляють посадові інструкції керівник структурного підрозділу, де працює особа, безпосередній керівник або представник кадрової служби. А затвердити їх має керівник на основі типових кваліфікаційних характеристик, ураховуючи конкретні завдання та обов’язки, функції, права, відповідальність працівників та особливості штатного розпису установи.

Скільки посадових інструкцій має бути в установі Порядок, за яким розробляють посадові інструкції, може бути визначений у спеціальному локальному нормативному акті установи.

Посадова інструкція не дає змоги працівникам довільно трактувати їхні функції та повноваження, допомагає керівникам уникнути потреби постійно роз’яснювати працівникам обов’язки.

Посадові інструкції складають для всіх посад (професій), зазначених у штатному розписі. Усі посадові інструкції, які розробляють в установі, мають бути взаємопов’язаними, щоб не допускати дублювання функцій працівників.

Законодавство чітко не встановлює необхідної кількості примірників посадових інструкцій для однієї посади та їх можливих копій. Рекомендуємо готувати посадові інструкції в одному або двох примірниках, один з яких зберігається у відділі кадрів, а другий — у керівників відповідних структурних підрозділів. Працівникові видавайте під підпис копію посадової інструкції.

Якщо в установі немає посадових інструкцій на посади, що передбачені в штатному розписі, керівника установи можуть притягти до відповідальності за порушенням вимог законодавства про працю.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14181

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9848

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12981