Чи компенсувати всі відпустки працівнику при звільненні

510

Запитання

Працівник надав до установи заяву на звільнення. Кадрова служба повідомила керівника установи, що цей працівник не використав вісім щорічних відпусток. Чи можна виплатити йому компенсацію за всі дні не використаних відпусток, чи є якісь обмеження?

Відповідь

Калькулятор днів щорічної відпустки

Так, можна. Пояснимо чому.

Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з установами, організаціями незалежно від форм власності (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Закон забороняє не надавати працівникам щорічні відпустки повної тривалості протягом двох років підряд, а також не надавати їх протягом робочого року особам віком до вісімнадцяти років та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці (ст. 11 Закону про відпустки).

Керівник установи порушує законодавство про працю, якщо не надає працівнику щорічні відпустки у терміни, які визначає Закон про відпустки та КЗпП. За такі дії його можуть притягти до відповідальності.

Якщо працівник звільняється, йому мають виплатити грошову компенсацію за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 24 Закону про відпустки).

Законодавство не передбачає терміну давності, після якого працівник втрачає право на щорічні відпустки, воно не містить заборони надавати щорічні відпустки, якщо працівник їх не використав.

Тож якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на відпустку за декілька попередніх років, у тому числі і за 5 чи 10 років, то він має право їх використати. А коли він звільняється, йому установа має виплатити компенсацію за всі невикористані дні щорічних відпусток. На цьому наполягає і Мінпраці у листі від 17.06.2011 № 9/242пд.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру в низці випадків — при нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соціальних виплат. У консультації пояснюємо, як дізнатися свій страховий стаж та які періоди до нього включати
65267

Доплати бюджетникам у 2025 році: види, порядок нарахування, приклади

Посадові оклади в бюджетних установах у 2025 році залишаються невисокими. Однак зарплату працівників можна збільшити за рахунок доплат, надбавок і премій. У матеріалі зібрано актуальну інформацію про стимулюючі та обов’язкові доплати, їхній розмір, порядок нарахування та приклади оформлення
53818

Листок непрацездатності 2025: новації та алгоритм роботи

У статті розглянули порядок оформлення листка непрацездатності у 2025 році: хто має право на отримання, як правильно заповнити бланк, які дані необхідні для електронного та паперового варіантів. Скористайтеся актуальним бланком листка непрацездатності та зразком заповнення, щоб пришвидшити оплату лікарняних.
86977

Довідка ОК-7 для оплати лікарняного: що це, де взяти і коли потрібна

Довідка ОК-7 — це офіційне підтвердження страхового стажу працівника. Вона необхідна, зокрема, для оплати лікарняного. У статті пояснимо, як отримати довідку з Пенсійного фонду, що містить форма ОК-7, коли та для чого її використовують.
102464

Як нараховують зарплату викладачам ЗВО у 2025 році: сітка, надбавки, погодинна оплата

Як викладачі закладів вищої освіти отримують зарплату у 2025 році? У статті ви знайдете оновлену тарифну сітку, інформацію про доплати, надбавки, погодинну оплату праці, а також приклади розрахунку заробітної плати для різних посад
308360