Чи компенсувати всі відпустки працівнику при звільненні

304

Запитання

Працівник надав до установи заяву на звільнення. Кадрова служба повідомила керівника установи, що цей працівник не використав вісім щорічних відпусток. Чи можна виплатити йому компенсацію за всі дні не використаних відпусток, чи є якісь обмеження?

Відповідь

Калькулятор днів щорічної відпустки

Так, можна. Пояснимо чому.

Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з установами, організаціями незалежно від форм власності (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Закон забороняє не надавати працівникам щорічні відпустки повної тривалості протягом двох років підряд, а також не надавати їх протягом робочого року особам віком до вісімнадцяти років та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці (ст. 11 Закону про відпустки).

Керівник установи порушує законодавство про працю, якщо не надає працівнику щорічні відпустки у терміни, які визначає Закон про відпустки та КЗпП. За такі дії його можуть притягти до відповідальності.

Якщо працівник звільняється, йому мають виплатити грошову компенсацію за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 24 Закону про відпустки).

Законодавство не передбачає терміну давності, після якого працівник втрачає право на щорічні відпустки, воно не містить заборони надавати щорічні відпустки, якщо працівник їх не використав.

Тож якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на відпустку за декілька попередніх років, у тому числі і за 5 чи 10 років, то він має право їх використати. А коли він звільняється, йому установа має виплатити компенсацію за всі невикористані дні щорічних відпусток. На цьому наполягає і Мінпраці у листі від 17.06.2011 № 9/242пд.

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2024 рік

Розрахунок середньої заробітної плати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади.
237453

Відрядження в бюджетних установах: оформлення та оплата

Відрядження оплачуються відповідно до умов колективного чи трудового договору. Про останні зміни в оплаті відряджень у бюджетних установах. Про порядок оформлення й оплати відряджень, з прикладами розрахунків – у цьому огляді.
153066

Індексація зарплати 2024

У 2024 році відновлена індексація зарплати. Які правила для нарахування індексації у 2024 році, як індексувати зарплату протягом 2024 року, якщо оклад змінюється та якщо не змінювався – дивиться приклади та пояснення від експерта.
47060

Зарплата працівників вищої освіти 2024

Зарплата викладачів 2024: тарифна сітка на 2024 рік з окладами працівників освіти ➤ інші схеми посадових окладів викладачів ➤ доплати і надбавки ➤ погодинна оплата праці працівників вищої освіти➤ приклади нарахування зарплати викладачам
243637

Оплата електронного лікарняного в бюджетній установі: алгоритм

Розглянемо, як здійснюється оплата е-лікарняного за рахунок роботодавця і які основні моменти потрібно врахувати бухгалтеру, якщо оплата лікарняного здійснюється в межах перших 5 днів тимчасової непрацездатності.
12932