Чи компенсувати всі відпустки працівнику при звільненні
Запитання
Працівник надав до установи заяву на звільнення. Кадрова служба повідомила керівника установи, що цей працівник не використав вісім щорічних відпусток. Чи можна виплатити йому компенсацію за всі дні не використаних відпусток, чи є якісь обмеження?
Відповідь
Калькулятор днів щорічної відпустки
Так, можна. Пояснимо чому.
Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з установами, організаціями незалежно від форм власності (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).
Закон забороняє не надавати працівникам щорічні відпустки повної тривалості протягом двох років підряд, а також не надавати їх протягом робочого року особам віком до вісімнадцяти років та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці (ст. 11 Закону про відпустки).
Керівник установи порушує законодавство про працю, якщо не надає працівнику щорічні відпустки у терміни, які визначає Закон про відпустки та КЗпП. За такі дії його можуть притягти до відповідальності.
Якщо працівник звільняється, йому мають виплатити грошову компенсацію за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 24 Закону про відпустки).
Законодавство не передбачає терміну давності, після якого працівник втрачає право на щорічні відпустки, воно не містить заборони надавати щорічні відпустки, якщо працівник їх не використав.
Тож якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на відпустку за декілька попередніх років, у тому числі і за 5 чи 10 років, то він має право їх використати. А коли він звільняється, йому установа має виплатити компенсацію за всі невикористані дні щорічних відпусток. На цьому наполягає і Мінпраці у листі від 17.06.2011 № 9/242пд.
Коли піти у відпустку, щоб одержати більше грошей? На допомогу — корисна табличка