Бухгалтер нарахував та виплатив працівнику відпускні у більшій сумі. Помилку виявив самостійно через три місяці. Чи можна відрахувати із заробітної плати працівника кошти, які бухгалтер зайво виплатив унаслідок допущеної помилки через три місяці без згоди працівника?
Відповідь
Зразки документів про повернення працівників на робочі місця
Відрахувати помилково нараховані суми із заробітної плати працівника можна тільки у випадках, передбачених законодавством.
За наказом керівника установи можна відраховувати із заробітної плати працівників кошти, щоб покрити їхню заборгованість установі, де вони працюють, зокрема щоб повернути суми, зайво виплачені внаслідок лічильних помилок (ст. 127 КЗпП).
До лічильних помилок належать похибки в обчисленнях, дворазове нарахування заробітної плати за один і той самий період тощо.
Якщо у керівника установи є право відрахувати із заробітної плати працівника кошти, щоб повернути суму, зайво виплачену внаслідок лічильних помилок, він може видати наказ відрахувати її не пізніше одного місяця з дня закінчення строку з того дня, коли виплатили неправильно обчислену суму. Щоб відрахувати таку суму, згода працівника не потрібна.
Зауважимо, що заперечення працівника не можуть перешкоджати відрахуванню.
Утім, якщо такий строк ви пропустили, керівник установи не зможе видати наказ і стягнути суму заборгованості працівника перед установою взагалі. Також керівник у такій ситуації позбавлений права звернутися з позовом до суду.
Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
Для встановлення єдиних правил і уникнення порушень з оплати праці працівникам, в установі потрібно затвердити локальний нормативний документ, тобто – положення про оплату праці.
Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
«Тобі догана! Будеш тепер без премії і матеріалки», – сказав керівник установи бухгалтерові. А все через те що бухгалтер вчасно не надав працівникам розрахункові листи про зарплату. Він захотів розібратися, чи правомірно його покарали. Сам не впорався, тож по допомогу звернувся до редакції. Чи справді через догану він втратить премію? Чи зможе отримати хоча б матеріалку? Експерт знає відповіді.
Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало