Учителька має 31 рік стажу. Вийшла на пенсію у 50 років, бо виховувала дитину з інвалідністю. Пенсійний фонд відмовився виплатити грошову допомогу в розмірі 10 пенсій при виході на пенсію. Пояснив, що це — не пенсія за віком. Чи правомірно це?
Матері дітей з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком:
після досягнення 50 років;
за наявності не менше 15 років страхового стажу (п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058, далі — Закон № 1058).
Отже, пенсію призначили за віком.
Пункт 7-1 Прикінцевих положень Закону № 1058 передбачає виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій особи станом на день її призначення.
Одна з умов для призначення грошової допомоги: необхідно, щоб на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058 — для жінок, які народилися після 1 квітня 1964 р, це 60 років, — особа працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» — «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Враховуючи те, що пенсія за віком була призначена до досягнення 60-річного віку, підстав для нарахування грошової допомоги не було.
Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
Для встановлення єдиних правил і уникнення порушень з оплати праці працівникам, в установі потрібно затвердити локальний нормативний документ, тобто – положення про оплату праці.
Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
«Тобі догана! Будеш тепер без премії і матеріалки», – сказав керівник установи бухгалтерові. А все через те що бухгалтер вчасно не надав працівникам розрахункові листи про зарплату. Він захотів розібратися, чи правомірно його покарали. Сам не впорався, тож по допомогу звернувся до редакції. Чи справді через догану він втратить премію? Чи зможе отримати хоча б матеріалку? Експерт знає відповіді.
Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало