Чи переводити на строкові трудові договори педагогів, які отримують пенсію за віком, але не досягли пенсійного віку

559

Запитання

Із листа: «У закладі освіти працює троє педагогів, які отримують пенсію за віком, але не досягли 60-річного віку. Чи повинні ми припинити безстрокові трудові договори з ними та укласти строкові? Як це визначають нормативно-правові акти?»

Відповідь

На ваші запитання відповідає Сергій Борисенко, експерт з трудових відносин у галузі освіти, заступник голови Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, голова Правління ГО «Надихай»

Зразок повідомлення про прийняття працівника на роботу


Стаття 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» (далі — Закон) встановлює, що педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачують пенсію за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладають строком від одного до трьох років.

Тобто дія статті поширюється на педагогічних працівників, які: є педагогічними працівниками закладів загальної середньої освіти, досягли пенсійного віку та їм виплачують пенсію за віком. Відсутність однієї з умов виводить педагогів з-під дії статті.

Дія статті 22 Закону не поширюється на осіб:

  • пенсійного віку, які отримують пенсію за віком, викладають предмети загальноосвітньої частини, але працюють у закладах професійної/професійно-технічної чи фахової передвищої освіти;
  • які досягли пенсійного віку, але яким пенсію за віком не виплачують;
  • які оформили пенсію за віком на пільгових умовах до досягнення пенсійного віку, встановленого Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII;
  • пенсійного віку, які отримують пенсію на інших підставах (вислуга років, інвалідність, втрата годувальника).

Також дія статті 22 не поширюється на тих, хто вже працює на умовах строкового трудового договору. Це стосується тих працівників, які станом на 30.06.2020 ще не досягли пенсійного віку та не отримують пенсію за віком.

Питання трудових відносин з педагогами, які вже отримують пенсію за віком, регламентує підпункт 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону. Цей пункт вказує, що набрання чинності Законом — підстава припинити безстроковий трудовий договір з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачують пенсію за віком.

Законодавець створив колізію норм одного закону. Так, відповідно до статті 22 Закону строковий трудовий договір укладають з працівниками закладів загальної освіти за наявності двох обставин: досягнення пенсійного віку та отримання пенсії за віком. Натомість підпункт 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону вимагає укладати строкові трудові договори з працівниками за наявності лише однієї обставини — отримання пенсії за віком.

Незважаючи на цю невідповідність, закону необхідно дотримуватися. Тому відповідно до підпункту 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону до 01.07.2020 з усіма педагогічними працівниками, які отримують пенсію за віком, незалежно від того, досягли вони пенсійного віку чи ні, треба припинити безстрокові та укласти строкові трудові договори.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27488

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
29047

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149397

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14425