Чи переводити на строкові трудові договори педагогів, які отримують пенсію за віком, але не досягли пенсійного віку

247

Запитання

Із листа: «У закладі освіти працює троє педагогів, які отримують пенсію за віком, але не досягли 60-річного віку. Чи повинні ми припинити безстрокові трудові договори з ними та укласти строкові? Як це визначають нормативно-правові акти?»

Відповідь

На ваші запитання відповідає Сергій Борисенко, експерт з трудових відносин у галузі освіти, заступник голови Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, голова Правління ГО «Надихай»

Зразок повідомлення про прийняття працівника на роботу


Стаття 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» (далі — Закон) встановлює, що педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачують пенсію за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладають строком від одного до трьох років.

Тобто дія статті поширюється на педагогічних працівників, які: є педагогічними працівниками закладів загальної середньої освіти, досягли пенсійного віку та їм виплачують пенсію за віком. Відсутність однієї з умов виводить педагогів з-під дії статті.

Дія статті 22 Закону не поширюється на осіб:

  • пенсійного віку, які отримують пенсію за віком, викладають предмети загальноосвітньої частини, але працюють у закладах професійної/професійно-технічної чи фахової передвищої освіти;
  • які досягли пенсійного віку, але яким пенсію за віком не виплачують;
  • які оформили пенсію за віком на пільгових умовах до досягнення пенсійного віку, встановленого Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII;
  • пенсійного віку, які отримують пенсію на інших підставах (вислуга років, інвалідність, втрата годувальника).

Також дія статті 22 не поширюється на тих, хто вже працює на умовах строкового трудового договору. Це стосується тих працівників, які станом на 30.06.2020 ще не досягли пенсійного віку та не отримують пенсію за віком.

Питання трудових відносин з педагогами, які вже отримують пенсію за віком, регламентує підпункт 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону. Цей пункт вказує, що набрання чинності Законом — підстава припинити безстроковий трудовий договір з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачують пенсію за віком.

Законодавець створив колізію норм одного закону. Так, відповідно до статті 22 Закону строковий трудовий договір укладають з працівниками закладів загальної освіти за наявності двох обставин: досягнення пенсійного віку та отримання пенсії за віком. Натомість підпункт 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону вимагає укладати строкові трудові договори з працівниками за наявності лише однієї обставини — отримання пенсії за віком.

Незважаючи на цю невідповідність, закону необхідно дотримуватися. Тому відповідно до підпункту 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону до 01.07.2020 з усіма педагогічними працівниками, які отримують пенсію за віком, незалежно від того, досягли вони пенсійного віку чи ні, треба припинити безстрокові та укласти строкові трудові договори.

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Табель обліку робочого часу 2024 – бланк | зразок заповнення

Табель обліку робочого часу – це первинний документ, який містить перелік усіх працівників установи з відмітками про те, як вони відпрацювали робочий час протягом облікового періоду. Без цієї інформації заробітну плату працівникові не нарахуєш. То хто, коли і як складає табель?
151523

Господарський договір бюджетної установи

Господарський договір бюджетної установи – типи, види, істотні умови, порядок укладання та розірвання, перевірки. З якими господарськими договорами зазвичай мають справу бюджетники, чи є в них певні особливості?
14438