Чи переводити на строкові трудові договори педагогів, які отримують пенсію за віком, але не досягли пенсійного віку

594

Запитання

Із листа: «У закладі освіти працює троє педагогів, які отримують пенсію за віком, але не досягли 60-річного віку. Чи повинні ми припинити безстрокові трудові договори з ними та укласти строкові? Як це визначають нормативно-правові акти?»

Відповідь

На ваші запитання відповідає Сергій Борисенко, експерт з трудових відносин у галузі освіти, заступник голови Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, голова Правління ГО «Надихай»

Зразок повідомлення про прийняття працівника на роботу


Стаття 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» (далі — Закон) встановлює, що педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачують пенсію за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладають строком від одного до трьох років.

Тобто дія статті поширюється на педагогічних працівників, які: є педагогічними працівниками закладів загальної середньої освіти, досягли пенсійного віку та їм виплачують пенсію за віком. Відсутність однієї з умов виводить педагогів з-під дії статті.

Дія статті 22 Закону не поширюється на осіб:

  • пенсійного віку, які отримують пенсію за віком, викладають предмети загальноосвітньої частини, але працюють у закладах професійної/професійно-технічної чи фахової передвищої освіти;
  • які досягли пенсійного віку, але яким пенсію за віком не виплачують;
  • які оформили пенсію за віком на пільгових умовах до досягнення пенсійного віку, встановленого Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII;
  • пенсійного віку, які отримують пенсію на інших підставах (вислуга років, інвалідність, втрата годувальника).

Також дія статті 22 не поширюється на тих, хто вже працює на умовах строкового трудового договору. Це стосується тих працівників, які станом на 30.06.2020 ще не досягли пенсійного віку та не отримують пенсію за віком.

Питання трудових відносин з педагогами, які вже отримують пенсію за віком, регламентує підпункт 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону. Цей пункт вказує, що набрання чинності Законом — підстава припинити безстроковий трудовий договір з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачують пенсію за віком.

Законодавець створив колізію норм одного закону. Так, відповідно до статті 22 Закону строковий трудовий договір укладають з працівниками закладів загальної освіти за наявності двох обставин: досягнення пенсійного віку та отримання пенсії за віком. Натомість підпункт 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону вимагає укладати строкові трудові договори з працівниками за наявності лише однієї обставини — отримання пенсії за віком.

Незважаючи на цю невідповідність, закону необхідно дотримуватися. Тому відповідно до підпункту 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону до 01.07.2020 з усіма педагогічними працівниками, які отримують пенсію за віком, незалежно від того, досягли вони пенсійного віку чи ні, треба припинити безстрокові та укласти строкові трудові договори.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Хто може виконувати обов’язки головного бухгалтера на час його відсутності

Головний бухгалтер установи — посадова особа, керівник структурного підрозділу — бухгалтерської служби. Він має право другого підпису. Тож відсутність цієї особи, навіть тимчасова (через відпустку, хворобу чи звільнення), може паралізувати установу. Аби цього не сталось, керівник установи має дбати про свого бухгалтера та знати коли та хто може виконувати обов’язки головного бухгалтера на період його відсутності. Хто може замінити головбуха та як це оформити — розповідаємо у статті
22497

Щорічні додаткові відпустки 2025: правила й приклади для бюджетників

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одна з них — щорічна додаткова відпустка, наприклад за вислугу років. У статті говоримо, як надавати такі відпустки, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток. У пригоді стануть і приклади — беріть у роботу і нехай працюється легше!
59568

Відпустка без збереження заробітної плати: порядок, тривалість і приклади

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати — єдиний вихід як для працівника, так і для роботодавця. У консультації розглянемо, кому надають таку відпустку під час воєнного стану, яка її максимальна тривалість та як усе це оформити.
130742

Як перевести держслужбовця з РДА в орган місцевого самоврядування

Держслужбовців можуть переводити з районних держадміністрацій до органів місцевого самоврядування. У статті розберемо порядок переведення, як оформити контракт, що писати в трудовій книжці та як діяти з рангом держслужбовця
8099

Копія наказу про звільнення: коли і як видавати у 2025 році

Звільняєте працівника — видайте копію наказу про звільнення. У статті з’ясуємо, як правильно її оформити, хто відповідальний за підпис, які обов’язкові реквізити має містити документ, коли і кому його вручати. Скачайте зразок копії наказу і застосуйте в роботі
87020