Правила внутрішнього трудового розпорядку: коли потрібно вносити зміни

1725

Запитання

В установі правилами внутрішнього трудового розпорядку визначили режим роботи з 9:00, до 18:00 з перервою — 1 година. Деяких працівників установи керівник переводить на змінний режим роботи. Чи обов’язково вносити зміни в правила внутрішнього трудового розпорядку?

Відповідь

Так, обов’язково. Пояснимо чому.

Режим роботи, тривалість робочого часу і часу відпочинку визначає керівник установи самостійно у правилах внутрішнього трудового розпорядку або в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, встановлених законодавством (лист Мінсоцполітики № 149/13/116-11 від 05.05. 2011).

Режим робочого часу — це розподіл часу роботи в межах доби або іншого календарного періоду. Він передбачає 5- або 6-денний робочий тиждень, початок і кінець робочого дня (зміни), час і тривалість обідньої перерви, кількість змін протягом облікового періоду.

КЗпП зазначає:

  • час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) мають передбачати правила внутрішнього трудового розпорядку і графіки змінності (ст. 57 КЗпП);
  • чергування в змінах, час початку і закінчення перерви треба визначати в правилах внутрішнього трудового розпорядку (ст. 58 і 66 КЗпП).

Можна зробити висновок, що саме в правилах внутрішнього трудового розпорядку потрібно визначити кількість змін, час їх початку і закінчення, а також початку і закінчення перерв протягом зміни. Про зміну істотних умов праці (зокрема, режиму роботи) працівників повідомляйте не пізніше ніж за два місяці до їх уведення (згідно з ч. З ст. 32 КЗпП). Графіки ж змінності, які визначають, у яку зміну який працівник повинен працювати, доводьте до відома працівників не пізніше ніж за місяць до їх уведення в дію (п. 13 Типових правил № 213).

Тобто введення змінної роботи в установі є зміною істотних умов праці, тому в правила внутрішнього трудового розпорядку потрібно внести зміни в частині кількості змін, початку та закінчення зміни, перерви.

Правила внутрішнього трудового розпорядку: коли потрібно вносити зміни
Ірина Житковаголовний редактор Експертус Кадри
Баланс робочого часу — 2020 стане у пригоді, щоб правильно скласти графіки роботи на наступний рік та спланувати фонд заробітної плати. Дізнайтеся про можливе перенесення робочих днів у 2020 році та скачайте Баланс робочого часу на 2020 рік.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27364

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
28963

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149255

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14356