Правила внутрішнього трудового розпорядку: коли потрібно вносити зміни
Запитання
В установі правилами внутрішнього трудового розпорядку визначили режим роботи з 9:00, до 18:00 з перервою — 1 година. Деяких працівників установи керівник переводить на змінний режим роботи. Чи обов’язково вносити зміни в правила внутрішнього трудового розпорядку?
Відповідь
Так, обов’язково. Пояснимо чому.
Режим роботи, тривалість робочого часу і часу відпочинку визначає керівник установи самостійно у правилах внутрішнього трудового розпорядку або в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, встановлених законодавством (лист Мінсоцполітики № 149/13/116-11 від 05.05. 2011).
Режим робочого часу — це розподіл часу роботи в межах доби або іншого календарного періоду. Він передбачає 5- або 6-денний робочий тиждень, початок і кінець робочого дня (зміни), час і тривалість обідньої перерви, кількість змін протягом облікового періоду.
КЗпП зазначає:
- час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) мають передбачати правила внутрішнього трудового розпорядку і графіки змінності (ст. 57 КЗпП);
- чергування в змінах, час початку і закінчення перерви треба визначати в правилах внутрішнього трудового розпорядку (ст. 58 і 66 КЗпП).
Можна зробити висновок, що саме в правилах внутрішнього трудового розпорядку потрібно визначити кількість змін, час їх початку і закінчення, а також початку і закінчення перерв протягом зміни. Про зміну істотних умов праці (зокрема, режиму роботи) працівників повідомляйте не пізніше ніж за два місяці до їх уведення (згідно з ч. З ст. 32 КЗпП). Графіки ж змінності, які визначають, у яку зміну який працівник повинен працювати, доводьте до відома працівників не пізніше ніж за місяць до їх уведення в дію (п. 13 Типових правил № 213).
Тобто введення змінної роботи в установі є зміною істотних умов праці, тому в правила внутрішнього трудового розпорядку потрібно внести зміни в частині кількості змін, початку та закінчення зміни, перерви.