Що включити в ліквідаційний баланс, якщо рішення про ліквідацію ухвалили у лютому 2021 року
Запитання
Станом на 31.12.2020 на балансі сільської ради обліковували заборгованість за лікарняними, яку погасили у січні 2021-го. Крім того, у січні 2021 року взяли на баланс майно школи. Після установчої сесії 09.02.2021 сільська рада почала ліквідацію. Як скласти ліквідаційний баланс? Що робити з майном, яке рада отримали від школи?
Відповідь
Ліквідаційний баланс складайте за даними бухобліку за 2021 рік. Пояснимо чому.
Установа має вести бухоблік безперервно з дня її реєстрації до ліквідації (ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV; далі — Закон № 996).
Ваш безплатний доступ до курсів Вищої Школи Бухгалтерів
Під час процедури ліквідації використовуйте норми Цивільного кодексу України (ЦК) та спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі — Закон № 280).
Звітним періодом установи, що ліквідується, є період з початку звітного року до дати ухвалення рішення про її ліквідацію (ч. 3 ст. 13 Закону № 996). Аналогічні норми містить і НП(С)БОДС 101 «Подання фінансової звітності».
Бюджетні установи, які ліквідовані або припинили свою діяльність протягом звітного періоду, складають фінансову звітність в обсязі річної і подають органам Казначейства за місцем обслуговування. У фінансовій звітності таких установ залишки на кінець звітного періоду зазначати не потрібно (абз. 2 п. 8 розд. І Порядку заповнення форм фінансової звітності в державному секторі, затвердженого наказом Мінфіну від 28.02.2017 № 307).
Комісія складає ліквідаційний баланс після розрахунків з кредиторами (пп. 11 ст. 111 ЦК).
Майно установи, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, слід передати її учасникам, якщо інше не встановлюють її установчі документи або закон (пп. 12 ст. 111 ЦК).
Коли ухвалюватимете рішення щодо розпорядження майном сільської ради, врахуйте, що правонаступником прав та обов’язків усіх сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, є рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади (пп. 9. п. 6-1 розд. V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 280). Ця норма починає діяти з дня набуття повноважень новообраною радою.
Винятково на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради ухвалюють рішення, зокрема, про:
- відчуження комунального майна відповідно до закону;
- передавання іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх провадження (пп. 30, 31 ст. 26 Закону № 280).
Оскільки сільська рада почала ліквідацію 9 лютого 2021 року, ліквідаційний баланс складайте за даними бухобліку із 01.01.2021 до дати ліквідації. Майно школи передавайте установі, визначеній правонаступником. Рішення передавати майно школи слід ухвалити на пленарному засіданні ради.
УВАГА!
Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.