Відмова від тимчасового виконання обов’язків

6655

Запитання

Чи може працівник відмовитись від тимчасового виконання обов’язків?

Відповідь

Виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника може бути як без звільнення працівника від своїх основних обов’язків, так і зі звільненням працівника від своїх основних обов’язків.

ТРИ ЗАПИТАННЯ ДО БУХГАЛТЕРА ❓⏩

Виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення працівника від своїх основних обов’язків – це заміна працівника, відсутнього у зв’язку з хворобою, відпусткою (без звільнення від основних трудових обов’язків). Тобто працівник разом зі своєю основною роботою виконує обов’язки тимчасово відсутнього працівника.

За посадою тимчасово відсутнього працівника (тимчасове заступництво) виконання обов’язків провадять зі звільненням від своїх основних обов’язків. Тимчасове заступництво є окремим видом виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника.

Правове регулювання тимчасового заступництва передбачає роз’яснення Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці і заробітної плати «Про порядок оплати тимчасового заступництва» від 29.12.1965 № 30/39 (далі — Роз’яснення № 30/39).

Тимчасове заступництво — виконання службових обов’язків за посадою тимчасово відсутнього працівника, коли є виробнича потреба (абз.1 п. 1 Роз’яснення № 30/39).

Тимчасове заступництво зазвичай застосовують у разі потреби заміщення тимчасово відсутнього (через відпустку, лікарняний, відрядження тощо) працівника, що обіймає вищу посаду. Тобто йдеться про заміщення керівників усіх рівнів — підприємств, відділів.

Як випливає з визначення тимчасового заступництва, наведеного в Роз’ясненні № 30/39, тимчасовий заступник виконує виключно обов’язки за іншою посадою. Тобто на період заступництва його звільняють від виконання своїх безпосередніх обов’язків за трудовим договором. А отже, по суті, це є тимчасовим переведенням працівника на іншу роботу, яке відповідно до частини 1 статті 33 КЗпП можливе лише за його згодою.

Водночас тимчасове заступництво має і відмінність від тимчасового переведення. Зокрема, при переведенні працівника призначають на певну посаду, а при тимчасовому заступництві — виконуючим обов’язки за відповідною посадою. Крім того, переведеному працівникові встановлюють посадовий оклад за посадою, на яку його переведено, а працівнику-заступнику — доплату у розмірі різниці між його фактичним окладом і посадовим окладом працівника, якого він заміняє.

Посадова особа може відмовитись від виконання обов’язків за посадою тимчасово відсутнього працівника. Для цього вона має подати керівнику заяву про складення з себе повноважень. Керівник має задовільнити цю заяву, позаяк за статтею 43 Конституції України використовувати примусову працю заборонено.

Строку розгляду заяви про складання повноважень виконуючого обов’язки закон не передбачає.

Виконання обов'язків за посадою тимчасово відсутнього працівника припиняється з моменту видання відповідного наказу (розпорядження) керівника.

За інформацією Управління держпраці у Черкасській області

Відмова від тимчасового виконання обов’язків
ІРИНА ЧИГИР,головний редактор журналу «Головбух: Праця та зарплата»
Держпраці вже стільки разів змінювала правила перевірок, що навіть не знаєш, чому вірити. Ще більше все заплутав карантин. Ми зібрали найпопулярніші чутки про те, чи перевірятимуть у 2021 році інспектори праці роботодавців і які саме контрольні заходи вони планують.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27361

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
28962

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149253

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14354