Чи потрібна повторна згода профспілки на звільнення працівника
Запитання
Профспілка надала згоду звільнити працівника за пунктом 1 статті 40 КЗпП. Чи потрібно отримувати повторну згоду профспілки на звільнення працівниці, якщо вона перебуває на лікарняному, а місячний строк дії згоди минув?
Відповідь
Так, повторна згода потрібна. Пояснимо чому.
Розірвати трудовий договір з працівником на підставі пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП) можна лише за згодою профспілки, членом якої є працівник (ст. 43 КЗпП).
Якщо працівник — член кількох профспілок, які діють в організації, дозвіл на звільнення дає той профспілковий орган, до якого звернувся роботодавець.
Роботодавець має право розірвати трудовий договір не пізніше як за місяць із дня, коли отримав згоду профспілки. Якщо строк дії згоди на звільнення збігає раніше за строк звільнення, роботодавець:
- не має права розірвати трудовий договір;
- зобов’язаний повторно отримати згоду профспілки на звільнення працівника.
- ⭐️ Всеукраїнська професійна сертифікація бухгалтерів — 2021 СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Оплата праці в умовах посткарантину СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Оплата праці в дитячих садках СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Лікарняні через COVID-19 СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Зарплата в бюджеті СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️ПДВ у бюджетних установах СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Лікарняні та декретні: як платити і звітувати у 2021 році СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
- ⭐️Планування бюджету територіальної громади СПРОБУВАТИ БЕЗПЛАТНО⚡️
Профспілка розгляне звернення роботодавця в порядку, що передбачає стаття 39 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-XIV.
Подання роботодавця на розірвання трудового договору розглядають за присутності працівника, якого звільняють. Розглядати подання без працівника можна лише за його письмовою заявою.
За бажанням працівника його інтереси може представляти інша особа, в т. ч. адвокат. Якщо працівник або його представник не з’явився на засідання профспілки, розгляд заяви відкладають до наступного засідання в межах 15 днів (ч. 2 ст. 43 КЗпП). Якщо працівник чи його представник без поважних причин повторно не з’явився на засідання профспілки, подання можна розглядати за його відсутності.
❗️ Якщо неправильно зберігатимете або несвоєчасно знищуватимете зарплатні документи, сплатите штраф ❗️
УВАГА!
Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.