Чи вважати ненаданням повної відпустки два роки поспіль, якщо надавати її частинами

805

Запитання

Закон про відпустки забороняє не надавати щорічну відпустку повної тривалості протягом двох років поспіль. Це означає, що раз на два роки потрібно надавати щорічну відпустку тривалістю 24 к. дн.? Чи можна кожного року ділити відпустку, наприклад, 14 + 10?

Відповідь

Ні, поняття «повна тривалість» і «безперервна тривалість» не тотожні.

Щорічну відпустку можна ділити кожного робочого року. «Повна тривалість відпустки» — тривалість відпустки, яку встановили колективним чи трудовим договором, наприклад, 24 к. дн.

Коли можна виплатити компенсацію за частину відпустки посадовій особі органів місцевого самоврядування

Щорічну основну відпустку надають працівникам тривалістю не менш як 24 к. дн. за відпрацьований робочий рік, який відлічують із дня укладення трудового договору (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Щорічну відпустку на прохання працівника можна поділити на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 к. дн.

Невикористану частину щорічної відпустки надають працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надають відпустку (ч. 1, 2 ст. 12 Закону про відпустки).

Роботодавцю заборонено не надавати щорічні відпустки повної тривалості протягом двох років поспіль, а також не надавати їх протягом робочого року особам віком до 18 років та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці (ч. 5 ст. 11 Закону про відпустки).

Як бачимо, стаття 12 Закону про відпустки вимагає безперервної тривалості однієї з частин щорічної відпустки, якщо її ділять. Заборона стосується ненадання щорічних відпусток повної тривалості. Оскільки поняття «повна тривалість» і «безперервна тривалість» не тотожні, доходимо висновку, що повна тривалість щорічної відпустки — 24 к. дн.

Приклад надання відпустки повної тривалості за умови її поділу

Повнолітньому працівнику, який не працює у шкідливих та важких умовах чи з особливим характером праці, надали щорічну відпустку:

• за робочий рік 10.05.2020–09.05.2021: 10 к. дн. — у червні 2020 року, 14 к. дн. — у жовтні 2021 року;
• за робочий рік 10.05.2021–09.05.2022: 14 к. дн. — у січні 2022 року, 10 к. дн. — у березні 2022 року.

У наведеному прикладі за робочий рік 10.05.2020–09.05.2021 дотримали норми, як ділити щорічну відпустку на частини та надавати невикористану частину щорічної відпустки не пізніше ніж 12 місяців після закінчення робочого року, за який надають відпустку. За робочий рік 10.05.2021–09.05.2022 відпустку надали частинами, але повної тривалості до закінчення робочого року. Норму про те, що обов’язково надавати відпустку повної тривалості протягом двох років поспіль також дотримали.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. У статті - готові зразки наказів про відрядження або про його припинення.
166833

Щорічні додаткові відпустки 2025

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одним з різновидом таких відпусток є щорічні додаткові відпустки, наприклад за вислугу років. Які правила їхнього надання, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток – у цьому огляді
48861

Порядок відкликання з відпустки

Про відкликання з відпустки у військовий час поговоримо у статті. З’ясуємо, коли допускається відкликання працівника з щорічної відпустки, який порядок відкликання з відпустки та які документи необхідні для цього процесу.
62195

Колективний договір: як укласти без помилок

Коли доцільно укладати колективний договір? На що звертають увагу ревізори, коли перевіряють його? Яких помилок найчастіше припускаються установи, коли укладають колективні договори? На ці та інші гострі запитання отримаєте відповіді у статті
31321