Чи вважати ненаданням повної відпустки два роки поспіль, якщо надавати її частинами

929

Запитання

Закон про відпустки забороняє не надавати щорічну відпустку повної тривалості протягом двох років поспіль. Це означає, що раз на два роки потрібно надавати щорічну відпустку тривалістю 24 к. дн.? Чи можна кожного року ділити відпустку, наприклад, 14 + 10?

Відповідь

Ні, поняття «повна тривалість» і «безперервна тривалість» не тотожні.

Щорічну відпустку можна ділити кожного робочого року. «Повна тривалість відпустки» — тривалість відпустки, яку встановили колективним чи трудовим договором, наприклад, 24 к. дн.

Коли можна виплатити компенсацію за частину відпустки посадовій особі органів місцевого самоврядування

Щорічну основну відпустку надають працівникам тривалістю не менш як 24 к. дн. за відпрацьований робочий рік, який відлічують із дня укладення трудового договору (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Щорічну відпустку на прохання працівника можна поділити на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 к. дн.

Невикористану частину щорічної відпустки надають працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надають відпустку (ч. 1, 2 ст. 12 Закону про відпустки).

Роботодавцю заборонено не надавати щорічні відпустки повної тривалості протягом двох років поспіль, а також не надавати їх протягом робочого року особам віком до 18 років та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці (ч. 5 ст. 11 Закону про відпустки).

Як бачимо, стаття 12 Закону про відпустки вимагає безперервної тривалості однієї з частин щорічної відпустки, якщо її ділять. Заборона стосується ненадання щорічних відпусток повної тривалості. Оскільки поняття «повна тривалість» і «безперервна тривалість» не тотожні, доходимо висновку, що повна тривалість щорічної відпустки — 24 к. дн.

Приклад надання відпустки повної тривалості за умови її поділу

Повнолітньому працівнику, який не працює у шкідливих та важких умовах чи з особливим характером праці, надали щорічну відпустку:

• за робочий рік 10.05.2020–09.05.2021: 10 к. дн. — у червні 2020 року, 14 к. дн. — у жовтні 2021 року;
• за робочий рік 10.05.2021–09.05.2022: 14 к. дн. — у січні 2022 року, 10 к. дн. — у березні 2022 року.

У наведеному прикладі за робочий рік 10.05.2020–09.05.2021 дотримали норми, як ділити щорічну відпустку на частини та надавати невикористану частину щорічної відпустки не пізніше ніж 12 місяців після закінчення робочого року, за який надають відпустку. За робочий рік 10.05.2021–09.05.2022 відпустку надали частинами, але повної тривалості до закінчення робочого року. Норму про те, що обов’язково надавати відпустку повної тривалості протягом двох років поспіль також дотримали.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27361

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
28962

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149254

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14354