Чи можливі перевірки держорганів та ОМС під час воєнного стану

1983

Запитання

Чи можливі перевірки держорганів та ОМС під час воєнного стану?

Відповідь

перевірки держорганів та ОМС під час воєнного стану

Експертне пояснення, які перевірки можуть бути проведені та де знайти інформацію про заплановані перевірки Державної аудиторської служби України та Рахункової палати.

В першу чергу треба з'ясувати чи існує мораторій на перевірки держорганів та ОМС під час воєнного стану. Проєкт Децентралізація зауважує, що після запровадження воєнного стану нормативно-правовими актами було введено мораторій на проведення більшості заходів контролю. Станом на березень 2023 року проведення перевірок держорганів відновлюється, перелік напрямів постійно збільшується.

За Законом від 5 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон 877), орган державного нагляду не може здійснювати контроль у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує його на такі дії у певній сфері.

Дія Закону 877 не поширюється на:

  • відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного нагляду,
  • податковий контроль,
  • митний контроль,
  • державний експортний контроль (крім держнагляду в космічній діяльності),
  • контроль за дотриманням бюджетного законодавства,
  • нагляд на ринках фінансових послуг,
  • контроль за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції,
  • нагляд в галузі телебачення і радіомовлення,
  • нагляд за суб'єктами господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг,
  • державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції,
  • державннагляд у сфері автомобільного транспорту та на перевірки на дорозі,
  • держнагляд за дотриманням вимог безпеки використання ядерної енергії,
  • держнагляд у сфері безпеки торговельного мореплавства і судноплавства на внутрішніх водних шляхах.

Також Закон 877 не поширюється на податковий контроль за дотриманням вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, що здійснюються ними у період дії воєнного, надзвичайного стану.

Додатково остання редакція Постанови Кабміну від 13 березня 2022 року №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 303), встановлює мораторій на проведення планових та позапланових заходів контролю на період воєнного стану лише по окремих сферах господарської діяльності. До них не відноситься ні податковий контроль, ні контроль за дотриманням бюджетного законодавства.

Тож всі інші відносини, які не пов'язані зі здійсненням державного нагляду за Законом 877, можуть контролюватися та перевірятися. У 2023 році дозволено проводити податкові перевірки, які регулюються Податковим Кодексом. План-графік планових податкових перевірок був опублікований 23 грудня 2022 року як того вимагає п. 77.1 ПКУ.

Списуємо майно бюджетної установи: 10 🔝рішень

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Зустрічна звірка під час ревізії: обов’язки бухгалтера, ризики та захист прав

До вашої установи прийшли з ревізією і проводять зустрічну звірку? Пояснюємо, кого і як перевіряють, які документи готувати, як діяти бухгалтеру та керівнику, і як захистити свої права.
6157

Акт ревізії 2025: що робити з висновками ревізорів

Що таке акт ревізії, як його читати та на що звертати увагу, які документи надати ревізорам? Як правильно написати пояснення та як діяти, коли не згодні з висновками ревізорів — далі у статті
33723

Товарно-транспортна накладна: бланк та зразок заповнення 2025

Товарно-транспортна накладна – це належне оформлення процесу транспортування ТМЦ в усіх його учасників. Вона необхідна і для бухобліку, і для контролю перевезення. У статті знайдете актуальний бланк ТТН 2025, зразок заповнення та поради щодо виправлення помилок у документі.
192878

Як розпорядник бюджетних коштів відповідає за помилки одержувача

Яких порушень найчастіше припускаються розпорядники та одержувачі бюджетних коштів? Чим може завершитися перевірка, якщо аудитори виявляють серйозні недоліки у використанні бюджетних ресурсів? У статті розповідаємо, які помилки притаманні одержувачу та чому це може стати головним болем розпорядника бюджетних коштів.
23964