Чи можна звільнити працівників передпенсійного віку через скорочення штату

1110

Запитання

Чи можна звільнити працівників передпенсійного віку через скорочення штату?

Відповідь

звільнення працівників передпенсійного віку

Калькулятор стажу

Трудове законодавство захищає осіб передпенсійного віку, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку. Державна служба України з питань праці пояснює, чому їх не можна звільнити навіть при скороченні чисельності чи штату працівників за умови однакової продуктивності праці. 

Дійсно, пункт 1 статті 40 КЗпП визначає. Що трудовий договір, укладений на невизначений строк, може бути розірваний роботодавцем у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі скорочення чисельності штату або працівників. 

Але при вивільненні працівників враховується переважне право на залишення на роботі:

  • переважне право  надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці,
  • а при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага надається в тому числі працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку.

Нагадаємо, що в 2023 році зросли штрафи за порушення трудового законодавства. Розмір штрафів привязаний до розміру мінімальної зарплати станом на 1 січня, яка в 2023 році становить 6700 грн.

На період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень штрафи за порушення трудового законодавства не застосовуються згідно із Законом № 2136-IX від 15.03.2022 з урахуванням змін, внесених Законом № 2352-IX від 01.07.2022.

 

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка без збереження заробітної плати

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати – інколи єдиний вихід для працівника та роботодавця. Розглянемо, кому надається відпустка без збереження заробітної плати під час воєнного стану та якої тривалості.
86354

Щорічна відпустка освітян і науковців – проблемні питання

Експерт розглядає на прикладах, як рахувати кількість днів щорічної основної відпустки освітянам і науковцям на прикладі відпустки вихователя у залежності від того, скільки місяців було відпрацьовано – менше 10 чи більше, повні ці місяці були чи ні.
9691