Чи можна звільнити працівників передпенсійного віку через скорочення штату

1290

Запитання

Чи можна звільнити працівників передпенсійного віку через скорочення штату?

Відповідь

звільнення працівників передпенсійного віку

Калькулятор стажу

Трудове законодавство захищає осіб передпенсійного віку, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку. Державна служба України з питань праці пояснює, чому їх не можна звільнити навіть при скороченні чисельності чи штату працівників за умови однакової продуктивності праці. 

Дійсно, пункт 1 статті 40 КЗпП визначає. Що трудовий договір, укладений на невизначений строк, може бути розірваний роботодавцем у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі скорочення чисельності штату або працівників. 

Але при вивільненні працівників враховується переважне право на залишення на роботі:

  • переважне право  надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці,
  • а при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага надається в тому числі працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку.

Нагадаємо, що в 2023 році зросли штрафи за порушення трудового законодавства. Розмір штрафів привязаний до розміру мінімальної зарплати станом на 1 січня, яка в 2023 році становить 6700 грн.

На період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень штрафи за порушення трудового законодавства не застосовуються згідно із Законом № 2136-IX від 15.03.2022 з урахуванням змін, внесених Законом № 2352-IX від 01.07.2022.

 

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14195

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9857

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12984