Як змінювати графік роботи жінкам, що мають дітей віком до трьох років

230

Запитання

Чи має право роботодавець змінювати графік роботи жінкам, що мають дітей віком до трьох років, зокрема встановлювати їм початок робочого дня пізніше визначеного у внутрішньому трудовому розпорядку з наступним відпрацюванням у обідню перерву?

Відповідь

Змінний (гнучкий) графік роботи можна встановлювати працівницям під час прийому їх на роботу, якщо через потребу в догляді за дітьми вони не можуть працювати за звичайним графіком.

Гнучкий графік адміністрація вводить наказом за погодженням із профспілковим комітетом. Такий графік можна запроваджувати як на необмежений, так і на будь-який зручний для працівниці обмежений строк: до досягнення дитиною певного віку, на період навчального року тощо.

Гнучкий графік роботи повинен забезпечувати працівницям встановлену законодавством тривалість щоденного та щотижневого відпочинку.

Обов’язковою умовою для таких графіків є дотримання річного балансу робочого часу. Він, як правило, повинен складатися з трьох частин:

 • фіксований час — час перебування на своєму робочому місці;
 • змінний час — час початку та закінчення роботи;
 • перерви для відпочинку та харчування — не менше 30 хв. і не більше 2 год. у період змінного часу. Ця перерва до робочого часу не входить.

Норма робочого часу на 2018 рік

Крім того, адміністрація установи може встановити працівниці режим неповного робочого часу. Працю в таких випадках оплачують:

 • пропорційно відпрацьованому часу;
 • залежно від виробітку.

Випадки, коли роботодавець зобов’язаний встановити неповний робочий день, визначено у ст. 56 КЗпП. Так, роботодавець не може відмовити у встановленні неповного робочого дня чи неповного робочого тижня на прохання:

 • вагітної жінки;
 • жінки, яка має дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, таку, що перебуває під її опікуванням;
 • жінки, яка доглядає за хворим членом сім’ї.

Якщо неповний робочий час встановлено після укладення трудового договору, то в цей договір обов’язково потрібно внести зміни на підставі заяви працівника і наказу власника про встановлення неповного робочого часу.

Неповний робочий час можна встановлювати шляхом зменшення:

 • тривалості щоденної роботи;
 • кількості днів роботи протягом тижня;
 • одночасно кількості годин упродовж дня і кількості робочих днів упродовж тижня.

Про перенесення робочих днів у 2018 році

Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою обмежень трудових прав працівників.

Тож, працівниця, що має дитину віком до трьох років, може за власним вибором та погодженням із адміністрацією установи перейти на змінний (гнучкий) графік роботи або працювати на умовах неповного робочого часу.

За інформацію Управління Держпраці у Черкаській області

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Табель обліку робочого часу 2024 – бланк | зразок заповнення

Табель обліку робочого часу – це первинний документ, який містить перелік усіх працівників установи з відмітками про те, як вони відпрацювали робочий час протягом облікового періоду. Без цієї інформації заробітну плату працівникові не нарахуєш. То хто, коли і як складає табель?
151266

Господарський договір бюджетної установи

Господарський договір бюджетної установи – типи, види, істотні умови, порядок укладання та розірвання, перевірки. З якими господарськими договорами зазвичай мають справу бюджетники, чи є в них певні особливості?
14356