Як змінювати графік роботи жінкам, що мають дітей віком до трьох років

310

Запитання

Чи має право роботодавець змінювати графік роботи жінкам, що мають дітей віком до трьох років, зокрема встановлювати їм початок робочого дня пізніше визначеного у внутрішньому трудовому розпорядку з наступним відпрацюванням у обідню перерву?

Відповідь

Змінний (гнучкий) графік роботи можна встановлювати працівницям під час прийому їх на роботу, якщо через потребу в догляді за дітьми вони не можуть працювати за звичайним графіком.

Гнучкий графік адміністрація вводить наказом за погодженням із профспілковим комітетом. Такий графік можна запроваджувати як на необмежений, так і на будь-який зручний для працівниці обмежений строк: до досягнення дитиною певного віку, на період навчального року тощо.

Гнучкий графік роботи повинен забезпечувати працівницям встановлену законодавством тривалість щоденного та щотижневого відпочинку.

Обов’язковою умовою для таких графіків є дотримання річного балансу робочого часу. Він, як правило, повинен складатися з трьох частин:

  • фіксований час — час перебування на своєму робочому місці;
  • змінний час — час початку та закінчення роботи;
  • перерви для відпочинку та харчування — не менше 30 хв. і не більше 2 год. у період змінного часу. Ця перерва до робочого часу не входить.

Норма робочого часу на 2018 рік

Крім того, адміністрація установи може встановити працівниці режим неповного робочого часу. Працю в таких випадках оплачують:

  • пропорційно відпрацьованому часу;
  • залежно від виробітку.

Випадки, коли роботодавець зобов’язаний встановити неповний робочий день, визначено у ст. 56 КЗпП. Так, роботодавець не може відмовити у встановленні неповного робочого дня чи неповного робочого тижня на прохання:

  • вагітної жінки;
  • жінки, яка має дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, таку, що перебуває під її опікуванням;
  • жінки, яка доглядає за хворим членом сім’ї.

Якщо неповний робочий час встановлено після укладення трудового договору, то в цей договір обов’язково потрібно внести зміни на підставі заяви працівника і наказу власника про встановлення неповного робочого часу.

Неповний робочий час можна встановлювати шляхом зменшення:

  • тривалості щоденної роботи;
  • кількості днів роботи протягом тижня;
  • одночасно кількості годин упродовж дня і кількості робочих днів упродовж тижня.

Про перенесення робочих днів у 2018 році

Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою обмежень трудових прав працівників.

Тож, працівниця, що має дитину віком до трьох років, може за власним вибором та погодженням із адміністрацією установи перейти на змінний (гнучкий) графік роботи або працювати на умовах неповного робочого часу.

За інформацію Управління Держпраці у Черкаській області

меми про бухгалтерів

Працюйте, відпочивайте й не забувайте, що поки ціни у відпустці – працюють знижки на передплату е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата».

Поспішайте – даруємо 2000 грн на передплату.

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відрядження в бюджетних установах: оформлення та оплата

Відрядження оплачуються відповідно до умов колективного чи трудового договору. Про останні зміни в оплаті відряджень у бюджетних установах. Про порядок оформлення й оплати відряджень, з прикладами розрахунків – у цьому огляді.
153072

Строковий трудовий договір для працівника – зразок

Щоб замінити тимчасово переведеного або відстороненого працівника, а також вчасно регулювати кількість працівників в установі залежно від обсягу надаваних послуг роботодавець може приймати працівника на роботу за строковим трудовим договором (або контрактом).
74912

Довідка про трудовий та страховий стаж

Отримати довідку ПФУ про трудовий та страховий стаж можуть і працівник, і роботодавець. Розкажемо, як це зробити онлайн, як рахувати стаж за цією довідкою.
22059

Доповідна записка – бланк та зразок

✔️Доповідна записка – це документ, який інформує керівника вищого рівня щодо ситуації, яка склалася, певні події, результати роботи. Як скласти доповідну записку? Які є вимоги щодо її змісту? Наведемо зразки для різних робочих ситуацій.
94209