Як змінювати графік роботи жінкам, що мають дітей віком до трьох років

381

Запитання

Чи має право роботодавець змінювати графік роботи жінкам, що мають дітей віком до трьох років, зокрема встановлювати їм початок робочого дня пізніше визначеного у внутрішньому трудовому розпорядку з наступним відпрацюванням у обідню перерву?

Відповідь

Змінний (гнучкий) графік роботи можна встановлювати працівницям під час прийому їх на роботу, якщо через потребу в догляді за дітьми вони не можуть працювати за звичайним графіком.

Гнучкий графік адміністрація вводить наказом за погодженням із профспілковим комітетом. Такий графік можна запроваджувати як на необмежений, так і на будь-який зручний для працівниці обмежений строк: до досягнення дитиною певного віку, на період навчального року тощо.

Гнучкий графік роботи повинен забезпечувати працівницям встановлену законодавством тривалість щоденного та щотижневого відпочинку.

Обов’язковою умовою для таких графіків є дотримання річного балансу робочого часу. Він, як правило, повинен складатися з трьох частин:

  • фіксований час — час перебування на своєму робочому місці;
  • змінний час — час початку та закінчення роботи;
  • перерви для відпочинку та харчування — не менше 30 хв. і не більше 2 год. у період змінного часу. Ця перерва до робочого часу не входить.

Норма робочого часу на 2018 рік

Крім того, адміністрація установи може встановити працівниці режим неповного робочого часу. Працю в таких випадках оплачують:

  • пропорційно відпрацьованому часу;
  • залежно від виробітку.

Випадки, коли роботодавець зобов’язаний встановити неповний робочий день, визначено у ст. 56 КЗпП. Так, роботодавець не може відмовити у встановленні неповного робочого дня чи неповного робочого тижня на прохання:

  • вагітної жінки;
  • жінки, яка має дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, таку, що перебуває під її опікуванням;
  • жінки, яка доглядає за хворим членом сім’ї.

Якщо неповний робочий час встановлено після укладення трудового договору, то в цей договір обов’язково потрібно внести зміни на підставі заяви працівника і наказу власника про встановлення неповного робочого часу.

Неповний робочий час можна встановлювати шляхом зменшення:

  • тривалості щоденної роботи;
  • кількості днів роботи протягом тижня;
  • одночасно кількості годин упродовж дня і кількості робочих днів упродовж тижня.

Про перенесення робочих днів у 2018 році

Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою обмежень трудових прав працівників.

Тож, працівниця, що має дитину віком до трьох років, може за власним вибором та погодженням із адміністрацією установи перейти на змінний (гнучкий) графік роботи або працювати на умовах неповного робочого часу.

За інформацію Управління Держпраці у Черкаській області

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. У статті - готові зразки наказів про відрядження або про його припинення.
167301

Щорічні додаткові відпустки 2025

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одним з різновидом таких відпусток є щорічні додаткові відпустки, наприклад за вислугу років. Які правила їхнього надання, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток – у цьому огляді
49111

Порядок відкликання з відпустки

Про відкликання з відпустки у військовий час поговоримо у статті. З’ясуємо, коли допускається відкликання працівника з щорічної відпустки, який порядок відкликання з відпустки та які документи необхідні для цього процесу.
62306

Колективний договір: як укласти без помилок

Коли доцільно укладати колективний договір? На що звертають увагу ревізори, коли перевіряють його? Яких помилок найчастіше припускаються установи, коли укладають колективні договори? На ці та інші гострі запитання отримаєте відповіді у статті
31436