Уповноважений з захисту прав людини Дмитро Лубинець заявив, що мільйони українців, які знайшли прихисток в інших країнах після початку повномасштабної війни, отримують грошову та матеріальну допомогу. Мова йде про допомогу від іноземних держав, їхніх державних фондів, іноземних кампаній та організацій.
За словами омбудсмана, необхідно декларувати таку допомогу в Україні. Згідно з Податковим кодексом України, платники податків зобов'язані подавати річну декларацію про майновий стан і доходи. Однак подальша сплата податків з отриманої допомоги не потрібна. Законодавство робить виняток щодо оподаткування доходів за кордоном. Виняток стосується осіб та членів сім’ї першого ступеня споріднення, постраждалих внаслідок збройної агресії РФ і які скористалися правом на тимчасовий захист за кордоном та отримують допомогу від іноземних держав та їхніх державних фондів.
Отриману допомогу громадяни України, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах світу, зобов’язані задекларувати її як іноземний дохід від іноземних держав, їхніх держфондів, іноземних кампаній та організацій. Податок на цей іноземний дохід та військовий збір із суми такої допомоги не визначається та не сплачується.
Подати податкову декларацію можна через Електронний кабінет платника податків: розділ «ЕК для громадян» – «Податкова декларація про майновий стан і доходи».
За словами експерта порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС», не потрібно подавати податкову декларацію особам, які за 2022 рік мали:
- доходи у вигляді зарплати. Усе сплачено і задекларовано роботодавцями;
- доходи за ЦПД. Якщо виконавці робіт чи надавачі послуг за ЦПД не були зареєстровані як підприємці, то сплатити податки за них мали замовники їхніх робіт/послуг, які виплачували винагороду за цими ЦПД;
- доходи по підприємницькій діяльності на спрощеній системі оподаткування. Тобто особа зареєстрована підприємцем та звітує за такі доходи у податковій декларації платника єдиного податку. Однак, якщо така особа отримує певні доходи не від підприємницької діяльності, то тоді вона має подати податкову декларацію про доходи на загальних підставах;
- доходи у вигляді відсотків по депозитам в українських банках. Податки утримували й декларували українські банки;
- доходи від продажу майна, якщо сплатили податки в момент нотаріального оформлення. Відзвітувати має нотаріус.