Вихідна допомога при звільнені – як розрахувати

Держпраці посилається на Порядок обчислення середньої заробітної плати, від чого залежить сума вихідної допомоги.

вихідна допомога при звільнені як розрахувати

ВИМОГИ ДО ГРАФІКУ ВІДПУСТОК НА 2023 РІК

Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100. Згідно з порядком вихідна допомога обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата.

Якщо останні два календарних місяці працівник не працював, середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи.

Який час виключається з розрахункового періоду:

  • час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково,
  • час, за який відсутні дані про нараховану заробітну плату працівника внаслідок проведення бойових дій під час дії воєнного стану.
  • час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.

Якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки проводяться з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового окладу.

Але й тут є додаткові умови:

  1. Якщо розмір окладу є меншим від мінімальної зарплати, середня заробітна плата розраховується з МЗП на  час  розрахунку.
  2. Якщо трудовий договір укладено на умовах неповного робочого часу, розрахунок проводиться з розміру мінімальної заробітної плати, обчисленого пропорційно до умов договору.
  3. Якщо розрахунок середньої заробітної плати обчислюється виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати, то її нарахування здійснюється шляхом множення посадового окладу чи мінімальної заробітної плати на кількість місяців розрахункового періоду.

Експерт порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС» нагадує, що НЕ ВВАЖАЮТЬСЯ щорічними додатковими відпустками:

  • додаткова відпустка на дітей (ст. 19 Закону про відпустки). Так, вона теж додаткова, але вважається не щорічною, а соціальною. Щоправда, право на неї з’являється теж щороку. Однак кожного календарного року, а не робочого, як це у щорічних додаткових відпусток. До цих відпусток належать: додаткова відпустка одному з батьків, які мають 2-х та більше дітей, додаткова відпустка одинокій матері та додаткова відпустка працівникам, які мають дітей з інвалідністю;
  • додаткова відпустка учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, а також постраждалим учасникам Революції Гідності (ст. 162 Закону про відпустки). Ця відпустка теж додаткова, але така відпустка розглядається як «пільга, гарантована державою» й вона не належить до щорічних (лист Мінсоцполітики від 23.09.2016 р. № 531/13/116-16). Однак право на неї виникає кожного календарного року. До соціальних за Законом про відпустки вона теж не входить;
  • додаткова відпустка у зв’язку з навчанням (ст. 13-15 Закону про відпустки). Очевидно, що така відпустка не може бути щорічною, так як прив’язана до періодів навчання працівника.

За матеріалами Держпраці

Списуємо майно бюджетної установи: 10 🔝рішень

 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Господарський договір бюджетної установи

Господарський договір бюджетної установи — типи, види, істотні умови, порядок укладання та розірвання, перевірки. З якими господарськими договорами зазвичай мають справу бюджетники, чи є в них певні особливості?
24974

Типове положення про бухгалтерську службу бюджетної установи 2025

Положення про бухгалтерську службу в 2025 році зазнало змін. У статті — актуальний бланк і пояснення від експерта про завдання, функціональні обов’язки та повноваження бухгалтерської служби бюджетної установи.
546

Зразок положення про оплату праці: скачайте

У статті — зразок положення про оплату праці працівників на прикладі комунального підприємства. Скористайтеся прикладом і складіть власне положення без помилок.
70909

Строковий трудовий договір: зразок, особливості оформлення

Коли можна укладати строковий трудовий договір у 2025 році, хто підпадає під винятки (вчитель-пенсіонер, відсторонений, тимчасовий працівник), і як правильно скласти документ — розповідаємо у статті. Скачайте зразок строкового договору і укладіть його без помилок.
92031

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді