Форма 20-ОПП – бланк та зразок заповнення
Форма 20-ОПП – це реєстраційна форма, завдяки якій податківці відстежують «географію» діяльності установи, її майна і активів, що впливають на сплату податків, та їх стан. Як, коли і навіщо подавати форму 20 ОПП та яка відповідальність за неподання, якщо прогавити термін її подання?
Надавати Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (далі – форма 20-ОПП) наразі актуально для всіх бюджетних установ та організацій.
Форма 20-ОПП – бланк 2024
Форму 20-ОПП містить додаток 10 до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (далі – Порядок № 1588).
У яких випадках подавати 20-ОПП
Податкове законодавство зобов’язує установи та організації інформувати податківців за основним місцем обліку про реєстрацію, створення чи відкриття, оренду чи суборенду, закриття чи вибуття:
- відокремлених підрозділів;
- об’єктів рухомого і нерухомого майна (майнових об’єктів);
- об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних із оподаткуванням, або через який установа веде діяльність (усе перелічене далі – Об’єкт).
Установи мають повідомляти у формі 20-ОПП, зокрема про об’єкти, які з’явились, змінились чи вибули на підставі як переходу до/від установи права власності/володіння на Об’єкт, так і у зв’язку із правами його користування, господарського відання, оперативного/довірчого управління оренди/суборенди/найму.
Перелік Об’єктів, про які установи мають повідомляти у формі № 20-ОПП, ДПС узагальнила у Рекомендованому довіднику типів об’єктів оподаткування (далі – Довідник), який розмістила на своєму офіційному веб-сайті.
Установа має керуватися Довідником, аби:
- визначити, які типи Об’єктів пов’язані саме з її діяльністю;
- пам’ятати, що в разі появи таких об’єктів або зміни їх стану, закриття чи вибуття вона має поінформувати податківців у формі № 20-ОПП.
Якщо установа набуває об’єкт, тип якого відсутній у Довіднику, вона має визначити на власний розсуд, чи відповідає її новий об’єкт за призначенням одному із тих, які вказані в Довіднику. Якщо ні, то форма 20-ОПП за таким об’єктом не подається.
Отже, якщо установа набула новий Об’єкт, згаданий у Довіднику (або подібний за призначенням), або вже діючий такий Об’єкт перемістився або змінив свій стан, або закрився/вибув, установа має подати до податкової форму 20-ОПП. Головне – не забути про функціональне призначення форми № 20-ОПП, аби не вказати там зайвого.
Що таке об’єкт оподаткування установи (об'єкт податку)? Це – майно, товари, дохід або його частина, інші об’єкти, за наявності яких у неї, згідно із податковим законодавством, виникає податковий обов’язок (п. 22.1 ПК)
Якщо установа вперше подає форму 20-ОПП, вона зазначає всі Об’єкти, а от у разі наступного її подання – вказує лише новий Об’єкт або Об’єкт, який зазнав змін, закрився чи вибув.
Ще є «пом’якшення» від податківців: вони дозволяють застосовувати принцип «укрупнення інформації», коли установа, приміром, має кілька однотипних Об’єктів за одним місцезнаходженням. У такому випадку інформацію про них у формі № 20-ОПП установа відображає як про один об’єкт.
Утім, якщо ці однотипні Об’єкти мають різне місцезнаходження або кожному з Об’єктів присвоєний реєстраційний номер державної реєстрації, інформацію у формі № 20-ОПП установа відображає за кожним об’єктом окремо (наприклад, окремо, земельна ділянка, на якій розташована нежитлова будівля, окремо нежитлова будівля).
У якому вигляді треба надавати форму № 20-ОПП, розглянемо далі.
Чи подавати, якщо створюєте відокремлений підрозділ
Установа відкриває у власному чи орендованому приміщенні відокремлений підрозділ за межами території, де вона перебуває на податковому обліку. У підрозділі її працівники, що працюватимуть за трудовим договором, матимуть там постійне місце роботи. Установа зобов’язана:
- стати на облік в органі ДПС за місцем створення підрозділу (неосновне місце обліку);
- подати форму № 20-ОПП до органу ДПС за основним місцем обліку щодо об’єктів за місцезнаходженням відокремленого підрозділу, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, що не перебувають на балансі або у складі цього відокремленого підрозділу, а перебувають на балансі установи;
- подати форму № 20-ОПП до органу ДПС за основним місцем обліку щодо усіх об’єктів, що перебувають за місцезнаходженням відокремленого підрозділу, якщо він не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок на доходи фізичних осіб за працівників цього відокремленого підрозділу.
Якщо новий відокремлений підрозділ сам вестиме бухгалтерський облік своїх операцій, матиме відокремлений баланс, буде зареєстрований в ЄДР і матиме право сплачуваи ПДФО, він самостійно реєструватиметься в органі ДПС за своїм місцезнаходженням та подаватиме повідомлення за формою № 20-ОПП щодо усіх об’єктів, які перебувають у нього на балансі (абз. 2 п. 8.2 розд. VIII Порядку № 1588).
Коли вирішуєте, чи потрібно юрособі ставати на облік за неосновним місцем обліку та подавати форму № 20-ОПП за основним місцем обліку, перевірте, чи делегували відокремленому підрозділу право сплачувати до бюджету ПДФО. Якщо не делегували – потрібно.
Чи подавати, якщо використовуєте газовий котел у приміщенні за неосновним місцем обліку
Чи повинна установа подавати форму № 20-ОПП про газовий котел та паливний генератор, що розміщені у власних або орендованих приміщеннях, про які вже звітувала за формою № 20-ОПП і за місцезнаходженням яких уже перебуває на обліку в органі контролю за неосновним місцем обліку?
Завжди пам’ятайте про абзац 1 пункту 8.2 розділу VIII Порядку № 1588, який передбачає, що об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Ці об’єкти за кожним видом податку та збору визначають згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України.
Газовий котел і паливний генератор, які експлуатує установа, – це стаціонарні джерела забруднення і, відповідно, об’єкти оподаткування екологічним податком. Тож про ці об’єкти слід повідомляти податківці за формою № 20-ОПП.
Чи буде штраф за те, що зазначили тип об’єкта оподаткування не за Рекомендованим довідником
Платник податків зазначив у графі 3 «Тип об’єкта оподаткування» форми № 20-ОПП інформацію іншу, ніж у Рекомендованому довіднику типів об’єктів оподаткування. Чи застосують до нього штраф, що передбачає пункт 117.1 ПК?
Нагадаємо, у графі 3 форми № 20-ОПП зазначають код типу об’єкта оподаткування. Код визначають за Рекомендованим довідником типів об’єктів оподаткування (далі – Довідник). Довідник можете знайти на офіційному вебпорталі ДПС (шлях → Головна → Довідники → Типи об’єктів оподаткування). По суті, це перелік за абеткою господарських об’єктів за різними видами діяльності у вигляді таблиці Excel. Довідник доволі незручний у використанні.
Податківці й раніше особливо не наполягали, щоб тип об’єкта оподаткування платники вказували точно за Довідником. Вони пояснювали, якщо платник не може визначити потрібний тип об’єкта оподаткування за Довідником, у нього є два варіанти:
Застосовувати принцип укрупнення інформації про об’єкти оподаткування, які є однотипними. Як у випадку, коли потрібно повідомити про обладнання, яке безпосередньо пов’язане із діяльністю суб’єкта господарювання, а в Довіднику немає відповідних типів об’єкта оподаткування. Тоді обладнання відносять до наявного у суб’єкта господарювання типу об’єкта оподаткування, який найбільше відповідає визначенню місця його знаходження/зберігання. Наприклад «148 – цех», «587 – виробнича ділянка».
Обрати із наявних об’єктів оподаткування у Довіднику найближчий за функціональним призначенням (ЗІР, категорія 116.11).
Заповнювати графу 3 «Тип об’єкта оподаткування» потрібно обов’язково. Але якщо у формі № 20-ОПП навдено іншу інформацію, ніж у рекомендованому довіднику, до установи не можна застосовувати штрафи, що передбачає ПК.
Коли повідомляти про об’єкти оподаткування відокремлених підрозділів юрособи
Хто подає повідомлення за формою № 20-ОПП з інформацією про об’єкти оподаткування відокремлених підрозділів юрособи (філій, представництв)?
Відокремлений підрозділ юрособи зобов’язаний стати на облік в органах ДПС, повідомляти про всі об’єкти оподаткування, що перебувають на його балансі, за формою № 20-ОПП (п. 8.2 розд. VIII Порядку № 1588). Виняток – об’єкти оподаткування або об’єкти, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, де платником податку ПК визначає саме установу, яка створила відокремлений підрозділ.
Способи подання форми 20-ОПП
Повідомлення за формою 20-ОПП може бути надане найбільш зручним для установи способом – на папері або через Електронний кабінет (п. Порядку № 1588).
Термін подання форми 20-ОПП
Податківці очікують, що установа надасть форму № 20-ОПП до податкової за своїм основним місцем обліку протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення, відкриття, зміни стану або закриття (вибуття) Об’єкта. Адже це прямо передбачає пункт 8.4 Порядку № 1588.
Відлік цього строку установа має розпочати з тієї дати, коли вона відкрила, отримала право на Об’єкт або на його зміну чи закриття/вибуття. Цю дату можна визначити відповідно до правовстановлюючих документів або документів, які підтверджують право користування, розпорядження Об’єктом.
Такий самий строк для подачі форми № 20-ОПП у разі зміни відомостей про Об’єкт, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану Об’єкта. Його визначає пункт 8.5 Порядку № 1588.
При цьому відомості щодо такого Об’єкта потрібно відобразити у формі № 20-ОПП двома рядками:
- у першому – зазначити інформацію про закриття Об’єкта, призначення якого змінилось;
- у другому - оновлену інформацію про Об’єкт, який створено чи відкрито на основі закритого, при цьому ідентифікатор Об’єкта змінюється.
Зразок заповнення форми 20-ОПП
Аби зрозуміти справжнє призначення форми № 20-ОПП, проаналізуємо у таблиці, яку інформацію установа має зазначати у графах її табличної частини (щоб читати повністю, клікніть на зображення):
Тепер, коли ви знаєте, яка структура форми № 20-ОПП, яке її призначення і навіщо її надавати ДПС, ви маєте ретельно стежити, аби не «прогавити» терміни подання.