На які види відпусток мають право військовослужбовці

Військовослужбовці у період військової служби мають право, зокрема, на:

  • щорічну основну відпустку — надають зі збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення;
  • відпустку за сімейними обставинами та з інших поважних причин;
  • відпустку військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • відпустку військовослужбовцям-жінкам для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, —тривалістю, яку визначає медичний висновок, але не більш як до досягнення нею 6-річного віку;
  • відпустку для військовослужбовців у зв’язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення (ст. 101 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 204 розд. VIII «Відпустки» Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008).

Калькулятор днів щорічної відпустки

Якщо військовослужбовцям не надали щорічні основні відпустки у зв’язку з особливим періодом, зокрема, з моменту, коли оголосили мобілізацію та під час дії воєнного стану, такі відпустки надають у наступному році. У такому разі за бажанням військовослужбовці можуть об’єднувати щорічні основні відпустки за два роки. Однак загальна тривалість об’єднаної відпустки не може перевищувати 90 к. дн.

За інформацією ГУ Держпраці у Луганській області

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14258

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9879

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
13012

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді