Страховий стаж працівника: як застосувати за розрахунку лікарняних

UA RU

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу працівника: чим більший стаж, тим більший відсоток виплати.

Страховий стаж — це період/строк, протягом якого особу страхували у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, та за який щомісяця сплачували страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105, далі — Закон № 1105).

Страховий стаж визначайте за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Калькулятор стажу

Стаж для нарахування допомоги визначайте в три етапи:

  • до 28.02.2001 — обчислюйте загальний трудовий стаж за записами у трудовій книжці.
  • з 28.02.2001 до 01.01.2011 — до загального трудового стажу, який працівник набув за попередні періоди, додавайте страховий стаж;
  • з 01.01.2011 — страховий стаж визначайте за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб.

До страхового стажу зараховуйте період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, а також отримані виплати по безробіттю та пенсії по інвалідності.

Страховий стаж визначайте у відсотках, а саме:

  • до 3 років — 50%;
  • від 3 до 5 років — 60%;
  • від 5 до 8 років — 70%;
  • понад 8 років — 100%.

Його застосовуйте до середньоденної заробітної плати.

Для страхових випадків, які настали з 11.10.2017, до страхового стажу прирівнюйте періоди з 01.01.2016, протягом яких особа не підлягала страхуванню за Законом № 1105, але вона або роботодавець за неї сплачував ЄСВ, приміром, під час роботи по цивільно-правовому договору.

Право на оплату лікарняних у розмірі 100% незалежно від стажу мають пільгові категорії осіб на підставі відповідних посвідчень або інших документів, а саме:

  • 1-3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • один із батьків/особа, яка їх замінює, що доглядає хвору дитину віком до 14 років, постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • ветерани війни та особи, на яких поширюється Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII;
  • жертви нацистських переслідувань заЗаконом України «Про жертви нацистських переслідувань» від 23.03.2000 № 1584-III;
  • донори, які мають право на пільгу відповідно до статті 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 № 239/95-ВР.

Якщо застрахована особа протягом 12 місяців перед страховим випадком має страховий стаж менше 6 місяців, то вона має право на допомогу виходячи з нарахованої зарплати, з якої сплачують страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Тож враховуйте вплив страхового стажу на розмір лікарняних.

За інформацією ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

Теми:

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Повідомлення про виплату лікарняних 2025: зразок, строки, форма

Як створити та відправити повідомлення про виплату коштів в ПФУ — розповідаємо у статті. На прикладі покажемо, як подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам швидко і без помилок.
62550

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру в низці випадків — при нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соціальних виплат. У консультації пояснюємо, як дізнатися свій страховий стаж та які періоди до нього включати
69603

Листок непрацездатності 2025: новації та алгоритм роботи

У статті розглянули порядок оформлення листка непрацездатності у 2025 році: хто має право на отримання, як правильно заповнити бланк, які дані необхідні для електронного та паперового варіантів. Скористайтеся актуальним бланком листка непрацездатності та зразком заповнення, щоб пришвидшити оплату лікарняних.
91091

Довідка ОК-7 для оплати лікарняного: що це, де взяти і коли потрібна

Довідка ОК-7 — це офіційне підтвердження страхового стажу працівника. Вона необхідна, зокрема, для оплати лікарняного. У статті пояснимо, як отримати довідку з Пенсійного фонду, що містить форма ОК-7, коли та для чого її використовують.
105840

Електронний лікарняний: інструкції для бухгалтера

Виокремили найважливіше про електронний лікарняний для бухгалтерів. Про терміни оформлення та виплати допомоги з тимчасової непрацездатності та з вагітності та пологів на основі е-лікарняних поговоримо у статті
50609

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді