Моніторинг закупівель — унікальний захід держфінконтролю, що дає змогу упередити порушення в сфері закупівель, попереджати добросовісних замовників щодо недопущення порушень і незаконного використання коштів держави.
Наразі в Україні 324 аудитори займаються моніторингом закупівель. Із початку запровадження моніторингу ним охоплено майже 6,2 тис. процедур закупівель. У переважній частині випадків — 93% — Держаудитслужба встановила порушення законодавства про закупівлі.
Яких порушень припускаються найчастіше замовники? Це, зокрема, порушення законодавства під час:
- складання тендерної документації;
- оприлюднення інформації щодо закупівлі;
- розгляду та відхилення тендерних пропозицій;
- застосування переговорної процедури.
Задля контролю закупівель Держаудитслужба співпрацює з правоохоронними органами — за запитами на проведення моніторингу тих чи інших процедур закупівель протягом поточного року аудитори провели понад 300 моніторингів закупівель.
Наразі Держаудитслужба констатує, що кількість складених протоколів невисока. Одна з причин — те, що законодавство передбачає тільки дві підстави для складення адмінпротоколів за порушення законодавства про закупівлі за статтею 164-14 Кодексу про адміністративні правопорушення. А саме у разі:
- закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель;
- неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства.
Однак вже у наступному році контрольні функції Держаудитслужби в сфері публічних закупівель розширяться — з огляду на зміни, які внесені Верховною Радою до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів.
Нововведення розширюють підстави для притягнення до адмінвідповідальності осіб, які скоїли правопорушення в сфері закупівель. Держаудитслужбі надано право не лише складати протоколи, а й розглядати справи, притягати до відповідальності, виносити постанови за статтею 164-14 КпАП.
Що зміниться у складі правопорушень, за що відповідатимуть керівники замовників і розмірах штрафів — читайте на шпальтах журналу «Держзакупівлі».
За матеріалами брифінгу голови Держаудитслужби Лідії Гаврилової, 27 вересня 2019 року