Якщо працівник працює за контрактом із встановленим строком його дії і останній день трудових відносин припадає на день його хвороби чи відпустки, звільняти такого працівника заборонено. Таку позицію містить рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 04.09.2019 № 6-р(II)/2019 у справі № 3-425/2018(6960/18).
До цього рішення суддя Конституційного суду України Городовенко В. В., який розглядав цю справу у складі Другого сенату, висловив окрему думку:
«… Припинення трудового договору з працівником у період його тимчасової непрацездатності чи перебування у відпустці внаслідок закінчення строку контракту відповідно до пункту 2 частини першої статті 36 КЗпП не можна розцінювати як звільнення цього працівника з ініціативи роботодавця. Закінчення строку контракту перебуває поза суб’єктивною волею роботодавця і не може бути наслідком його неправомірного втручання у трудові права працівника, а сам працівник погоджувався на укладення контракту на певний строк, а тому не можна стверджувати, що закінчення цього строку не є його волею...».
Тобто окрема думка співпадає з позицією постанови Верховного суду від 26.12.2018 у справі № 640/498/17-ц (провадження № 61-5428св18), що заборона звільняти працівника під час лікарняного чи відпустки за ініціативою роботодавця не поширюється на строковий трудовий договір, у т. ч. контракт.
З окремої думки судді Конституційного Суду України Городовенка В.В. стосовно рішення Конституційного Суду України (Другий сенат) у справі за конституційною скаргою Жабо Тетяни Максимівни щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 40 Кодексу законів про працю України
Працівник звільняється і бажає перерахувати суму компенсації на нове місце роботи. Як має діяти бухгалтер?
Треба скласти наказ про звільнення працівника у 2025 році? Скачайте шаблони наказів: за власним бажанням, за ініціативою роботодавця, у зв’язку зі скороченням штату або прогулами.
Як правильно провести розрахунок при звільненні працівника: зарплата за відпрацьовані дні, компенсація невикористаної відпустки, вихідна допомога, аліменти, податки, Додаток 4ДФ. Пояснюємо на прикладах 2025 року, як уникнути помилок та зробити все правильно.
Звільняєте працівника — видайте копію наказу про звільнення. У статті з’ясуємо, як правильно її оформити, хто відповідальний за підпис, які обов’язкові реквізити має містити документ, коли і кому його вручати. Скачайте зразок копії наказу і застосуйте в роботі
Розповідаємо про звільнення працівника у 2025 році. Покрокова інструкція, зразки документів, повідомлення, підстави для звільнення, особливості воєнного часу для бюджетних установ — пояснює експерт.
Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки.
Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних