Організація роботи бухгалтерської служби
Казначейство наділене повноваженнями з казначейського обслуговування бюджетних коштів, у т. ч контролю за взяттям бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та проведенням платежів за цими зобов'язаннями. Тож на етапі реєстрації бюджетних зобов'язань казначеї, зокрема, перевіряють наявність документів щодо закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до законодавства у сфері публічних закупівель.
Так, орган Казначейства, перш ніж провести оплату за договором про закупівлю, перевіряє в електронній системі закупівель наявність документів, що підтверджують проведення процедури закупівлі, за результатами якої укладений договір про закупівлю. А саме:
- договору про закупівлю;
- річного плану закупівель;
- звіту про результати проведення процедури закупівлі.
Якщо цих документів немає або вони не відповідають встановленим вимогам —платежі з рахунка замовника за узятим фінзобов'язанням за договором про закупівлю не проводять.
Однак коли казначеї опрацьовують оприлюднені замовниками документи, у них можуть виникати запитання щодо їх оформлення (заповнення) в частині невідповідності один одному.
Законодавство не визначає, як виправляти технічні/механічні помилки в формах документів з публічних закупівель, однак і не забороняє це робити. Тож, на думку Казначейства, замовники мають право:
- зафіксувати такі порушення документом (протоколом, листом тощо);
- надати його разом з іншими документами до відповідного органу Казначейства.
Попри це, такі дії замовника не знімають з нього відповідальності за допущені порушення законодавства.
Важливо врахувати також два висновки Казначейства.
По-перше, Казначейство не має повноважень втручатися у проведення процедур закупівель. Тому правова оцінка дій, рішень замовника щодо проведення процедури закупівлі або уникнення її проведення, аналізу додатка до річного плану, вибору конкретної процедури закупівлі, умов її проведення, які відображені (зафіксовані) у згаданих документах, не входить до повноважень органів Казначейства.
По-друге, рішення про початок моніторингу публічних закупівель і його результати не є підставою для призупинення реєстрації бюджетних зобов'язань та проведення платежів з рахунка замовника.
Джерело: лист Казначейства від 11.12.2019 № 24-10-08/21940