Працівник працює неповний робочий день і отримує менше за мінімалку: що з ЄСВ

Якщо фізособа працює не за основним місцем роботи за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, ставку ЄСВ застосовують до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

buhuchet_014.jpg

Позапланові перевірки Держпраці під час воєнного стану

Якщо база нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (даліЄСВ) не перевищує розмiру мiнiмальної зарплати, що встановив закон на мiсяць, за який особа отримала дохiд, суму ЄСВ розраховують як добуток:

  • розмiру мiнiмальної зарплати;
  • ставки ЄСВ.

Підстава — абзац 2 частини 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі Закон про ЄСВ).

Ставку ЄСВ, що її встановила частина 5 статті 8 Закону про ЄСВ, застосовують до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру за нарахування зарплати:

  • фізособам із джерел не за основним місцем роботи;
  • працівникам, які працюють за трудовим договором з нефіксованим робочим часом.

Розмір зарплати працівника за повністю виконану місячну/годинну норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної зарплати (ст. 3-1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР).

Тож, якщо працівник відпрацював повний місяць, працедавець зобов’язаний нарахувати зарплату в розмірі, не нижчому за мінімальну зарплату.

Працівник і власник як під час прийняття на роботу, так і згодом можуть установити угодою неповний робочий день/тиждень. У цих випадках працю оплачують пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.

Отже, працівникові, який працює неповний робочий день, роботодавець має право нарахувати зарплату нижчу за мінімальну. Водночас сума нарахованої зарплати має бути не менша ніж частина мінзарплати, що припадає на фактично відпрацьований час. Однак роботодавець розраховує суму ЄСВ як добуток розміру мінзарплати та ставки ЄСВ незалежно від того, що працівник працював неповний робочий день.

За нарахування зарплати фізособам не за основним місцем роботи та працівникам, які працюють за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, ставку ЄСВ застосовують до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

За інформацією Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків


Сильна підтримка — сильна Україна! Це звичайно про нас із вами. Ми опинилися в невідомому досі для нас становищі. Тому щоб ви та ваша компанія залишалася у робочій колії, пропонуємо підтримку. Ми вже підготували для вас знижку у 2500 грн на передплату тижневика «Головбух: БЮДЖЕТ» на рік.

Обговоріть передплату з вашим менеджером: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Додаток 4ДФ до податкового розрахунку: заповнення та приклади

Податковий агент зобов’язаний показати нараховані та виплачені доходи фізособам у звітності. Для цього призначений додаток 4ДФ. Скористайтеся рекомендаціями експерта, та застосуйте 7 зразків, щоб швидко та правильно заповнити додаток із першого разу.
34397

ПСП 2025: кому і як надавати

Податкова соціальна пільга у 2025 році надає можливість зменшити розмір ПДФО. Хто має право на ПСП 2025, як її застосовувати, для кого призначена «дитяча» ПСП та який її розмір, які документи потрібні для застосування такої ПСП, які коди ознак ПСП застосовувати при складанні Додатка 4ДФ Податкового розрахунку – відповіді на ці питання у даному огляді.
85897

ЄСВ на декретні виплати: нарахування 2025

Нарахувати декретні без помилок – це обов’язок кожного бухгалтера. Нарахування ЄСВ на декретні – це один з етапів цього розрахунку, який невідомий для декретниці, але важливий для бухгалтера. Розглянемо всі нюанси обчислення соцвнеску на допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами
106343

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді