Хто сплачує земельник податок, якщо земля викуповується фізособою

Роз'яснення від ДПС з приводу оренди ділянок державної і комунальної власності

земельний податок

Оновлена форма Податкового розрахунку: як заповнювати і коли звітувати

Земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності – обов’язковий платіж згідно Податкового кодексу України.

Земельний податок сплачують власники земельних ділянок та  паїв, а також постійні землекористувачі, яким надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування. В цьому випадку виникає питання, хто сплачує земельник податок, якщо орендована земля викуповується фізичною особою.

Роз'яснення Державної податкової служби

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Закон України «Про оренду землі» визначає, що орендар, який відповідно до закону може мати у власності орендовану земельну ділянку, має переважне право на придбання її у власність у разі продажу цієї земельної ділянки, за умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається. 

У разі продажу земельної ділянки на земельних торгах договір оренди землі припиняється, зокрема, у разі поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря.

Висновок

Отже, якщо фізична особа викуповує орендовану нею земельну ділянку державної або комунальної власності на підставі договору купівлі-продажу, то фізична особа є платником земельного податку з дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку.

До дати державної реєстрації права власності на земельну ділянку сплачується орендна плата відповідно до договору оренди.

Експерт порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС» нагадує, що органи місцевого самоврядування визначають:

  • ставки плати за землю;
  • платників — землекористувачів;
  • власне об’єкт оподаткування;
  • пільги з плати за землю тощо.

Однак є й обов’язкові звільнення від сплати – на підставі ст. 282 ПКУ, де чимало бюджетних установ. Від сплати земельного податку звільняються:

  • бази олімпійської та параолімпійської підготовки, перелік яких затверджується урядом;
  • дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади;
  • заклади культури;
  • заклади фізичної культури та спорту;
  • заклади соцзахисту;
  • заклади охорони здоров’я;
  • заклади освіти;
  • заклади науки;
  • дитячі санаторно-курортні заклади;
  • заклади оздоровлення і відпочинку.

Звільнення від сплати земельного податку поширюється лише за умови, якщо заклади повністю утримуються за рахунок державного/місцевого бюджету.

За матеріалами Державної податкової служби

 

вебінар індексація зарплати

Статті за темою

Усі статті за темою

Плата за землю: приклад заповнення декларації

Землекористувачі чи орендарі земельних ділянок мають подавати до ДПС звітність з плати за землю – податкову декларацію. Податкова декларація з плати за землю – покрокова інструкція заповнення й зразок. Також знайдете про застосування звільнення від плати за землю під час війни та його декларування.
47569

Оподаткування подарунків працівникам

Оподаткування подарунків працівникам – на що слід звернути увагу при оподаткуванні подарунків працівникам і відображенні їх у Додатку 4ДФ Податкового розрахунку. Чи обкладаються новорічні подарунки ПДФО, військовим збором, ЄСВ та ПДВ?
36354

Єдиний рахунок 2024 – переваги та недоліки

Перехід на Єдиний рахунок для сплати податків, зборів та ЄСВ – це добровільний крок. Але зважте: якщо на нього перейти, то до кінця звітного року вже відмовитися буде не можна. Як працює ця дана система – у статті.
6951

Рахунки ЄСВ 2024

Реквізити рахунків для сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не змінювались з 2021 року. Бухгалтер, який перераховує ЄСВ, має знати які є види рахунків та коли їх використовувати, де завжди будуть актуальні реквізити рахунків, як правильно заповнювати призначення платежу у платіжній інструкції та що робити, якщо ЄСВ сплатили на інший рахунок (для зарахування зарплатних податків – ПДФО/військового збору).
3107

Земельний податок 2024. Сплата земельного податку, строки, пільги, декларація

Плата за землю – це місцевий податок, який має дві форми. Перша – орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності. Друга – земельний податок, який справляється за земельні ділянки іншої власності, наприклад приватної. Розглянемо розмір та правила плати за землю 2024.
53996

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді