✔ ЯК ПЕРЕДАТИ ДЕРЖМАЙНО НА ПОТРЕБИ ЗСУ
Опубліковане роз’яснення до Постанови Кабінету Міністрів, яка змінила порядок надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
В період воєнного стану оформити субсидії можливо без обов'язкової прив'язки до місця проживання людини.
Повноваження з призначення та розрахунку житлових субсидій і пільг переходять від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських до Пенсійного фонду України.
До 30 листопада 2022 р. призначення субсидій буде здійснюватися в Управліннях з питань соціального захисту населення, виплати вже буде проводити Пенсійний фонд.
З 1 грудня 2022 р. прийняття документів, призначення та виплата житлових субсидій покладається на органи ПФУ.
Хто може потримати субсидію
Громадяни зможуть подавати заяву про призначення та надання житлової субсидії разом з необхідними документами декількома способами:
- органам Пенсійного фонду — особисто, поштою або в електронній формі через веб-портал електронних послуг чи мобільний додаток ПФУ;
- уповноваженій посадовій особі сільської, селищної, міської ради;
- Центру надання адміністративних послуг;
- через Портал Дія.
Органи місцевого самоврядування чи ЦНАП здійснюють прийом документів виключно з формуванням електронної справи та не пізніше 3-х робочих днів з моменту прийняття передають їх до органів ПФУ. Паперові справи не рідше ніж один раз на 2 тижні також передаються органам ПФУ.
Внутрішньо переміщені особи мають право на отримання субсидії за місцем фактичного проживання. Житлова субсидія не може призначатися двічі - одночасно за зареєстрованим місцем проживання та фактичним.
Особи працездатного віку, які не працюють, для отримання субсидії повинні перебувати на обліку у центрі зайнятості та мати статус безробітного. У разі зняття з обліку в центрі зайнятості такі особи втрачають право на субсидію.
Документи для отримання субсидії
- Заява про призначення та надання житлової субсидії встановленого зразку.
- Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням субсидії.
- Довідка про доходи, якщо інформація про такі доходи відсутня в ПФУ чи ДФС.
- Копія договору про реструктуризацію заборгованості (якщо наявний).
- Договір найму житла або довідку внутрішньо переміщеної особи (для підтвердження фактичного проживання).
Відповідно до різних обставин можливо подання додаткових документів — довідки про непроживання зареєстрованих осіб, довідки про перебування на обліку в центрі зайнятості та інші.
Як отримати субсидії і який розмір виплат
Розмір субсидії залежить від багатьох факторів (кількість осіб, які проживають в домогосподарстві, їх доходи), тому кожна заява розглядається окремо, а сума виплат може різнитися.
Кошти житлової субсидії можуть надходити за вибором отримувача:
- через організацію, яка здійснює виплату і доставку пенсії за місцем проживання.
- шляхом видачі коштів у виплатному об’єкті.
- з доставкою коштів додому.
- на рахунок, відкритий в уповноваженому банку.
Інформація про призначені житлові субсидії буде вноситься органами ПФУ до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій.
У разі відмови у призначенні субсидії органи ПФУ повинні повідомити заявника про таку відмову у паперовій формі з врученням відповідного повідомлення або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія. Під час воєнного стану орган ПФУ може повідомляти заявника у телефонному режимі із внесенням відповідного запису до реєстраційного журналу інформування.
Домогосподарства, які мають подати нові заявки
Для тих, хто отримував субсидію, після закінчення строку її надання орган ПФУ здійснює самостійно її призначення на наступний період.
Призначення житлової субсидії на новий строк здійснюється тільки після подання нових заяви та декларації, якщо у складі таких домогосподарств:
- є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
- є внутрішньо переміщені особи.
- фактично проживаючих зареєстрованих осіб менше за кількість зареєстрованих осіб.
- особи звертаються за субсидією для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
- є особи, які орендують житлове приміщення.
Громадяни, яким призначено субсидію, у разі зміни обставин, які впливають на розмір субсидії або настання умов за яких втрачається право на неї, повинні протягом 30 календарних днів повідомити орган ПФУ про такі зміни.
За матеріалами Децентралізація