Національний стандарт бухобліку 9 «Запаси» оновлено за рішенням Мінфіну

Міністерство фінансів України затвердило зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси». Наказ набуває чинності з 1 січня 2023 року.

новий стандарт бухгалтерського обліку

◀️ НОВАЦІЇ В КАЗНАЧЕЙСЬКОМУ ОБСЛУГОВУВАННІ ▶️

Зміни до Національного стандарту бухгобліку 9 «Запаси»

  1. Первісна вартість запасів, що їх придбали за плату, — це їх собівартість. Вона складається, зокрема, із суми, що сплачують постачальнику/продавцю за договором, за вирахуванням непрямих податків і знижок, що надав постачальник/продавець.
  2. Тепер у стандарті бухобліку 9 витрати на зберігання запасів не включають до їх первісної вартості. Вони належать до витрат того періоду, в якому їх провели/встановили. Виняток — витрати на зберігання, що необхідні у процесі виробництва перед наступним етапом виробництва;
  3. Первісну вартість матеріалів для виробництва продукції не переглядають і не коригують до рівня чистої вартості реалізації, якщо очікують, що виготовлену з них готову продукцію реалізують за ціною, не нижчою за собівартість.
  4. Матеріали відображають за чистою вартістю реалізації, якщо зниження ринкових цін на них призведе до того, що собівартість готової продукції перевищить чисту вартість реалізації;
  5. У Примітках до фінансової звітності потрібно зазначати інформацію про суму:
  • запасів, які визнали витратами впродовж періоду;
  • часткового списання вартості запасів до чистої вартості їх реалізації, яку визнали витратами.

Нагадаємо, які порушення ведення бухгалтерського обліку виявляють найчастіше:

  • прийняли акт здачі-приймання без обов’язкових реквізитів;
  • не застосували штрафні санкції за порушення умов договору.

 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Залишкова вартість: що має знати бухгалтер

Залишкова вартість основних засобів підтверджує їхній якісний стан, а правильна оцінка активів допоможе скласти бухгалтерський баланс без помилок. З’ясуємо, на що впливає залишкова вартість та як її визначати.
64359

План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ 2025

План рахунків – це основний інструмент системи бухгалтерського обліку, який практично забезпечує її реалізацію та дає змогу формувати достовірну та прозору звітність. Тож розглянемо план рахунків бухгалтерського обліку, а також останні зміни, які відбулися у ньому.
184229

Договори перевезення: облік, податки, штрафи

Поговоримо про договір перевезення вантажу, пасажирів та багажу. У чому особливості договірного оформлення цих операцій, які види договорів перевезення є, як нараховуються та відображаються штрафи за порушення їх умов у «бюджетників»
9144

Облік безоплатно отриманих основних засобів

Бюджетні установи отримують основні засоби без оплати: від юридичних і фізичних осіб як дарунок, а також від інших бюджетних установ. Як показати в обліку дарунки – від отримання до амортизації
40193

Безоплатна передача основних засобів в бюджетних установах

У бюджетній сфері безоплатна передача – поширене явище. Коли відбувається безоплатна передача основних засобів? Як різнитиметься оцінка активу залежно від ситуації та як відображати ці операції в бухобліку? Розглянемо детальніше.
135852

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді