Через безпекову ситуацію та побажання батьків і вчителів вступні випробування у 2023 році пройдуть у вигляді удосконаленого національного мультипредметного тесту. Про це зазначив міністр науки та освіти Сергій Шкарлет.
Відповідний законопроєкт подається на розгляд та затвердження Верховної Ради України.
Тимчасові екзаменаційні центри для складання мультипредметного тесту функціонуватимуть в Україні, також їх планують створити в європейських країнах, зокрема в українських освітніх центрах.
Для вступу в вищий учбовий заклад у 2023 році можна буде скористатися результатами тесту 2022 року або ЗНО 2021/2020 років.
Яким буде вступ до вишів та мультипредментний тест замість ЗНО
Тест складатиметься:
- з двох обов’язкових предметів - української мови та математики,
- одного додаткового предмета за вибором вступника з наступного переліку:
- історія України,
- іноземна (англійська, французька, німецька, іспанська) мова,
- фізика,
- хімія,
- біологія.
Для вступників на мистецькі та спортивні спеціальності необхідно додатково скласти творче чи спортивне завдання.
Незалежно від обраного вступником додаткового предмета позитивний результат тесту дозволить подавати заяву для вступу на будь-яку спеціальність з урахуванням вагових коефіцієнтів, установлених для предметів на різні спеціальності.
Як буде проходити мультипредметний тест
Тест буде складатися вступником протягом одного дня у форматі комп'ютерного тестування загальною тривалістю 180 хвилин.
Вступники одержать результати одразу, як тільки вони виконають усі завдання з того чи іншого предмета. Виходячи з аудиторії тимчасового екзаменаційного центру, кожен учасник буде знати свій результат у тестових балах.
Пільги-2023 для абітурієнтів
- Для абітурієнтів будуть збережені усі пільги та пільгові категорії, зокрема для жителів тимчасово окупованих територій.
- Вступники, які зареєстровані та перебувають на тимчасово окупованій території, зможуть проходити усі процедури вступної кампанії дистанційно за їхнім вибором та укласти договір про здобуття освіти впродовж трьох місяців після початку навчання. Застосування пільг для жителів особливо небезпечних територій буде визначено навесні з урахуванням ситуації в Україні.
Але у вступній кампанії 2023 року не планують використовувати середні бали раніше здобутих документів про освіту та сільський коефіцієнт.
Відмінності від 2022 року
Представники МОН назвали новацію у порівнянні з попереднім роком. Завдання тестів з математики, історії та української мови в 2022 році були з вибором однієї правильної відповіді та на встановлення відповідності. В 2023 році платформа буде використовувати інші формати завдань, які були притаманні саме системі ЗНО.
Також буде запропоновано низку завдань на вибір кількох правильних відповідей із запропонованих
Що допоможе зарахуванню до вишів в 2023 році
- Галузевий коефіцієнт буде використаний для підтримки вступників на основі повної загальної середньої освіти та освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра (освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, ступеня вищої освіти молодшого бакалавра) з пріоритетним вибором (перша та друга пріоритетність) однієї зі спеціальностей, яким надається особлива підтримка.
- Регіональний коефіцієнт буде визначено навесні залежно від розвитку воєнно-політичної ситуації в Україні.
Абітурієнти зможуть подавати до 20 заяв, з яких не більше 5 заяв – на місця державного та/або регіонального замовлення.
Нагадаємо,
до 31.12.2023 року зупинено дію постанов:
- від 24.12.2019 № 1146 «Про розподіл видатків державного бюджету між закладами вищої освіти на основі показників їх освітньої, наукової та міжнародної діяльності»,
- від 03.03.2020 № 191 «Деякі питання запровадження індикативної собівартості».
Остання постанова затверджує Порядок формування мінімального розміру плати за навчання для здобуття вищої освіти на основі індикативної собівартості.