Міністр соціальної політики Оксана Жолнович вважає квотну систему працевлаштування осіб з інвалідністю неефективною. В Україні офіційно працевлаштовано лише 16% людей з інвалідністю, тоді як в Європі цей показник сягає понад 55%.
Очікується, що розроблений Мінсоцполітики законопроект 5344 буде прийнятий в цілому у другому кварталі 2023 року.
«Перш за все, законопроект 5344 покликаний збільшити інклюзію в суспільстві, зробити умови рівними для всіх. Бо сьогодні маємо ситуацію, коли – переважно у приватному бізнесі – діє квота для працевлаштування людей з інвалідністю. І якщо вона не виконана, приватний сектор сплачує раз в рік так звану «адміністративну господарську санкцію». І є вже дуже багато випадків її обходу і несплати, роботодавці бояться працевлаштовувати людей з інвалідністю бо не знають, як це робити, немає системного супроводу і допомоги, щоб адаптувати таку людину в колективі», – пояснила позицію Міністерства Оксана Жолнович.
Змінити для роботодавців при працевлаштуванні інвалідів
Майбутній закон передбачає три варіанти для роботодавців:
- платити безумовний цільовий внесок, на підтримку працевлаштування людей з інвалідністю;
- самому брати людей з інвалідністю на роботу та отримувати підтримку;
- купувати продукт у соціальних підприємств, які вже працевлаштували 50 і більше відсотків людей з інвалідністю.
Законопроект 5344 вирішує ще одну проблему — коли є неможливість підтримки державою підприємців, які наймають людей з інвалідністю, але їх засновники не є громадські організації.
«Ми знімаємо це обмеження і кажемо: будь-який роботодавець, який наймає 50 і більше людей з інвалідністю у свій штат, може розраховувати на підтримку, на пільги. Соціально орієнтований бізнес створюватиме нові, соціально захищені робочі місця», – обіцяє міністр.
Соціальний супровід буде закуповуватися як послуга у громадських організацій, у компаній-надавачів і у приватних агентств зайнятості. Для цього держава формує спеціальний фонд коштів, які спрямовуватимуться виключно на підтримку працевлаштування людей з інвалідністю. Вже сформовано стандарт і вимоги до критеріїв та освітніх компетенцій людей, які будуть надавати супровід.
Нагадаємо, раніше було скасовано обов'язковий звіт про працевлаштування інвалідів за формою № 10-ПОІ. Подавати її за підсумками 2022 року не потрібно. З 2023 року Пенсійний Фонд надає Фонду соціального страхування інвалідів інформацію про створення роботодавцями робочих місць для осіб з інвалідністю та про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю.
Раніше роботодавці звітували про зайнятість та працевлаштування інвалідів, якщо в штаті 8 працівників і більше.
Хто подавав звіт та яка норма діє з працевлаштування осіб з інвалідністю | |
Середньооблікова чисельність штатних працівників | Норматив з працевлаштування |
8-25 | 1 місце |
≥ 25 | 4%
|