Парламент прийняв за основу проєкт Закону №5695 про врегулювання праці домашніх працівників.
Норми тривалості робочого часу 2023
У законопроекті визначається поняття домашня праця, закріплюється статус домашніх працівників і визначаються обов’язкові умови трудового договору з ними.
Майбутній закон стосутється широкого прошарку населення: за оцінками Держстату, до 2022 року в Україні 162 тисяч працівників надавали побутові та персональні послуги в сім’ях.
Що передбачає законопроект № 5695:
- основоположні стандарти та гарантії для осіб, які на умовах окремого виду трудового договору займаються домашньою працею;
- їх захист від дискримінації, різноманітних форм насильства та втручання в особисте життя;
- законодавчі гарантії домашньому працівникові щодо поваги до його честі, гідності та недоторканності особистого життя;
- захищаються права роботодавця на приватність — домашньому працівнику забороняється розголошувати конфіденційну інформацію;
- положення про робочий час та час відпочинку домашніх працівників;
- особливості припинення трудового договору (контракту) з домашнім працівником.
Щодо податків, то домашньому працівникові надається право добровільно сплачувати ЄСВ, який гарантуватиме отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності (лікарняні).
Форма № 4-ПН стосується масового вивільнення працівників. Перевірте, чи ви маєте звітувати за нею та вчасно подайте звіт. Зразок заповнення від експерта - у статті
Для встановлення єдиних правил і уникнення порушень з оплати праці працівникам, в установі потрібно затвердити локальний нормативний документ, тобто – положення про оплату праці.
15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.