Звільнення за власним бажанням: особливості оформлення

Звільнення за власним бажанням (ст. 38 КЗпП України) може бути двох видів: звільнення з поважних причин та звільнення без поважних причин.

Калькулятор середньооблікової чисельності штатних працівників

Звільнення за власним бажанням: особливості оформлення

Відрізняються вони тим, що у першому випадку працівник не зобов'язаний повідомляти роботодавця про звільнення за два тижні. Він має право звільнитися хоча б і в день подання відповідної заяви.

Перелік поважних причин для звільнення за власним бажанням у законодавстві міститься у статті 38 КЗпП України.

Припинення трудового договору внаслідок порушення роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору передбачає обов’язкову виплату вихідної допомоги у розмірі, передбаченому у колективному договорі, але не менше трьохмісячного середнього заробітку (ст. 44 КзпП).

Згідно із ч. 1 ст. 38 КЗпП України, працівник зобов'язаний повідомити роботодавця про звільнення без поважних причин письмово за два тижні відповідною заявою.

При звільненні працівників доцільно враховувати кілька важливих порад:

  • у заяві працівника та наказі прмо звільнення слід обов'язково зазначити дату звільнення, яка є останнім днем роботи;
  • у заяві про звільнення варто зазначити, що працівник бажає одержати компенсацію за невикористані дні відпусток (якщо працівник не виявив бажання одержати відпустку перед наступним звільненням);
  • у наказі про звільнення доцільно зазначити кількість днів відпустки, за які працівникові виплачується компенсація або за які проводиться утримання (у випадках, коли працівник одержав відпустку «наперед», у рахунок невідпрацьованої частини робочого року);
  • необхідно завчасно подбати про наявність коштів на виплату працівникові у день звільнення повного розрахунку;
  • у день звільнення слід видати працівникові трудову книжку;
  • з наказом про звільнення працівник має бути ознайомлений, про що він підписується з наведенням дати ознайомлення на самому наказі.

За матеріалами Держпраці

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразки наказів про звільнення

Треба наказ про звільнення? Скачайте готові зразки наказів про звільнення: типові формулювання для різних ситуацій — від звільнення за власним бажанням до скорочення штату.
93

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14663

Скорочення працівників

Алгоритм скорочення працівників під час карантину й не тільки розглянемо у даній консультації
15894

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2025 рік

Розрахунок середньої зарплати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади
300722

Розрахунок при звільненні: приклади

Як нараховуються розрахункові виплати при звільненні працівника – зарплата за останній місяць, компенсація невикористаної відпустки, вихідна допомога. Які особливості оподаткування вихідної допомоги, чи нараховується за нею ЄСВ. Як показати вихідну допомогу в Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку, приклад нарахування розрахункових при звільненні працівника – у цьому огляді.
195629

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді