Чи треба декларувати житло за кордоном

Закон України «Про запобігання корупції» зобов’язує відобразити в декларації об’єкти нерухомості, що належать декларанту, членам його сім’ї або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування.

Чи треба декларувати житло за кордоном

Кошти на утримання авто: що перевірять

Звільнення від обов’язку декларувати житло за кордоном, яким українці користуються під час війни, Законом не передбачено

Чи можна не зазначати місце проживання членів сім’ї за кордоном з міркувань безпеки

На період до припинення або скасування воєнного стану декларант має право зазначити в декларації відомості лише про країну та регіон або іншу адміністративно-територіальну одиницю найвищого рівня (за наявності) щодо 1 об’єкта нерухомості, за умов, якщо такий об’єкт: 

  • розташований за межами України; 
  • та є місцем фактичного проживання члена сім’ї суб’єкта декларування (п. 2-13 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону). 

Увага! Водночас декларантам, які скористаються таким правом, обов’язково треба буде не пізніше 90 днів з дня припинення або скасування воєнного стану подати декларації за відповідні звітні періоди з усіма відомостями щодо місцезнаходження об’єкта нерухомості за кордоном, визначеними ст. 46 Закону (п.  2-14 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону).

НАЗК звертає увагу, що в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання  функцій держави  або місцевого самоврядування, не відображається конфіденційна інформація щодо місця розташування об’єкта нерухомого майна, крім країни.

За яких умов житло за кордоном підлягає декларуванню

Його слід відобразити в розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації за загальними правилами, тобто у разі, якщо:

  • житло належить декларанту або членам його сім’ї на праві власності станом на останній день звітного періоду;
  • житло перебувало в їхньому користуванні станом на останній день звітного періоду (за умови, що право користування виникло не менше ніж за 30 календарних днів, що передували останньому дню звітного періоду) або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду (ч. 2 ст. 46 Закону).

Для декларацій, які охоплюють весь звітний рік (щорічні декларації з будь-якою позначкою та декларації кандидата на посаду), останнім днем звітного періоду є 31 грудня відповідного року, а половина днів звітного періоду – 183 дні. Для декларації при звільненні останнім днем звітного періоду є дата звільнення.

Як це зробити і які документи варто зібрати

Якщо ви або члени вашої сім’ї проживали/проживаєте в квартирі/будинку, який вам не належить на праві власності, відображенню підлягають, серед інших, і відомості про власника такого об’єкта нерухомості. 

Для коректного заповнення полів розділу 3 «Об’єкти нерухомості» декларації необхідні будуть дані, які можуть міститися, зокрема в: 

  • документах про право власності на квартиру/будинок;
  • документах, що посвідчують особу власника квартири/будинку (у формі декларації є поля про власника об’єкта нерухомості та його ідентифікаційні дані. Без заповнення цих полів або обрання, де це можливо, позначок «Не застосовується», «Не відомо», «Член сім’ї не надав інформацію» декларація не збережеться);
  • документах про оренду/користування квартири/будинку.

Джерело: офіційний сайт НАЗК

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Електронна декларація – заповнення

Детальний алгоритм заповнення оновленої електронної декларації – у статті. Розділ за розділом без помилок разом із порадами від експерта.
82748

Електронна декларація: форма та терміни подання

Подання електронної декларації – обов’язок держслужбовців, службовців органів місцевого самоврядування, а також інших осіб, які виконують державні, адміністративні, організаційно-розпорядчі функції в бюджетних установах. Про нову форму декларації, яка діє з 11.10.2024 року та штрафи за недостовірні відомості – у консультації експерта.
106158

Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані: хто, коли, як

Держорган НАЗК вимагає електронного декларування статків і подачі повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, аби запобігти корупції. Хто зобов’язаний подавати це повідомлення, за яких умов і коли?
10630

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді