Мінфін оприлюднив проєкт наказу «Про внесення змін до форми штатного розпису».
Пошук по Класифікатору професій
Мінфін пропонує доповнити форму штатного розпису, затверджену наказом від 28.01.2002 № 57, новою графою – 3 «Класифікаційний код посади*».
Цю графу заповнюватимуть ті держоргани, які провели класифікацію посад державної служби.
Нагадаємо, з 01.01.2024 буде запроваджено нову модель оплати праці державних службовців на основі класифікації посад державної служби. Класифікаційний код посади визначають шляхом послідовного проставлення через дефіс цифр, якими позначено сім’ю посад, рівень посад, юрисдикцію та тип державного органу.
В одному структурному підрозділі можуть бути посади державної служби, віднесені до різних сімей і рівнів посад. З метою ідентифікації посади працівника державного органу у штатній чисельності класифікаційний код посади держоргану має бути відображено у штатному розписі.
Із цим проектом наказу можна ознайомитися у розділі «Проекти нормативно-правових актів у 2023 р.» підрубрики «Проекти нормативно-правових актів» рубрики «Законодавство» офіційного вебсайту Мінфіну (www.mof.gov.ua).
Форма № 4-ПН стосується масового вивільнення працівників. Перевірте, чи ви маєте звітувати за нею та вчасно подайте звіт. Зразок заповнення від експерта - у статті
Для встановлення єдиних правил і уникнення порушень з оплати праці працівникам, в установі потрібно затвердити локальний нормативний документ, тобто – положення про оплату праці.
15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.