Які особливості виплати допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами у 2024 році

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

В Україні жінки у зв’язку з вагітністю та пологами отримують відповідну допомогу, підставою для призначення якої є листок непрацездатності, сформований за медичним висновком.

Особливості виплати лікарняних по вагітності та пологах

🧮 Калькулятор днів щорічної відпустки

Кому надається допомога

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV на оплату лікарняних по вагітності та пологах мають право жінки, які працюють на умовах:

  • трудового договору (контракту);
  • гіг-контракту;
  • іншого цивільно-правового договору;
  • на інших підставах, передбачених законом;
  • на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб;
  • жінки, які обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування;
  • жінки – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Розмір допомоги

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати (доходу). Як зазначає експерт порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС» у статті «Виплата декретних у 2024 році», розмір допомоги обчислюється за формулою:

декретні виплати = тривалість декретної відпустки (у к. днях) × сума середньоденної зарплати

А розрахунок середньоденної зарплати здійснюється у такий спосіб:

середньоденна виплата (зарплата) = дозволені виплати за розрахунковий період / (тривалість розрахункового періоду – дні, які слід виключити)

Розмір виплат жінкам, які займаються підприємницькою діяльністю, залежить від факту сплати єдиного соціального внеску та розміру доходу, з якого сплачено страхові внески.

Важливо

У розрахунковому періоді (12 місяців) не враховуються календарні дні, які не відпрацьовані з поважних причин (визначені в пункті 3 Порядку №1266).

Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць визначається в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

З 1 січня 2024 року розмір допомоги для жінок, що працюють, становить:

  • максимальний – 106 500 грн на місяць (15 мінімальних заробітних плат);
  • мінімальний – 7100 грн на місяць.

Скільки календарних днів оплачується

Оплачувана відпустка по вагітності та пологах надається тривалістю:

  • 126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 після);
  • 140 календарних днів (70 днів до пологів та 70 після) у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнених пологів;
  • 180 календарних днів (90 до пологів та 90 після) для жінок, які належать до 1-3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Важливо

Працюючі жінки в разі відсутності медичних протипоказань мають право, за власним бажанням, розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів, а також переносити невикористані дні відпустки на період після пологів. При цьому загальна тривалість такої відпустки, передбачена законодавством, не змінюватиметься.

Джерело: офіційний сайт ПФУ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру в низці випадків — при нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соціальних виплат. У консультації пояснюємо, як дізнатися свій страховий стаж та які періоди до нього включати
68821

Розрахунок декретних 2025 на прикладах

Як розрахувати декретні та виплатити в 2025 році? У статті — алгоритм нарахування декретних, приклади розрахунків, зразки документів та готові бухгалтерські проведення
204408

Декретні в Податковому розрахунку: зразки

Як відобразити декретні виплати у місячному Податковому розрахунку сум доходу, ЄСВ, ПДФО та ВЗ, приклад розрахунку декретних та зразки заповнення Додатків Д1, Д5 і 4ДФ для декретних — у даній консультації
173607

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді