Військовий збір, ПСП і «натуральний» коефіцієнт
Калькулятор індексації зарплати
Водночас зауважуємо, що ст. 164 Кодексу встановлено особливості визначення бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб
Для доходів у негрошовій формі базою оподаткування ПДФО є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за формулою, визначеною п. 164.5 ПК, а саме: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка ПДФО, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
Для обчислення коефіцієнту застосовується виключно ставка податку, а не збору, а отже відсутні законодавчі підстави для застосування коефіцієнту при нарахуванні військового збору на доходи у негрошовій формі.
Крім того, під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування ПДФО визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги (ПСП) за її наявності (п. 164.6 ПК).
Зважаючи на те, що положеннями п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК прямо не встановлено порядок визначення бази оподаткування для військового збору, зокрема з урахуванням особливостей, встановлених у підпункті 164.5 та 164.6 розділу IV ПК для військового збору, податкові агенти визначають базу оподаткування військовим збором без застосування ПСП.
Зазначена позиція погоджена Мінфіном (із індивідуальної податкової консультації від 07.05.2024 № 2613/ІПК/99-00-24-03-03).