Алгоритм оплати листка непрацездатності

Автор
консультант з обліку та оподаткування, Київ
Фахівці ПФУ нагадали порядок призначення та виплати за листком непрацездатності, а також про дотримання строків.

оплата листка непрацездатності

Калькулятор стажу

Тимчасова втрата працездатності – це період непрацездатності людини внаслідок захворювання, травми або інших причин (вагітність та пологи, карантин тощо), який має тимчасовий характер і триває до відновлення працездатності. Тимчасову непрацездатність підтверджують листком непрацездатності.

Алгоритм оплати листка непрацездатності:

1. Застрахована особа звертається до лікаря, щоб встановити факт тимчасової непрацездатності.

2. Лікар за результатами огляду створює в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров’я медичний висновок про тимчасову втрату працездатності застрахованої особи, на підставі якого в Електронному реєстрі листків непрацездатності буде сформовано листок непрацездатності за умови наявності інформації про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

3. Роботодавець в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ отримує листок непрацездатності в день його створення. На цьому етапі листок непрацездатності виконує лише інформаційну функцію – що працівник хворіє. Лікарняний набуває статусу «Готовий до сплати»через 7 днів після дати його закриття (для лікарняних по вагітності та пологах – через сім днів після дати відкриття). Після набуття цього статусу роботодавець може працювати з листком непрацездатності.

Кадрова служба або уповноважена особа роботодавця визначає кількість днів непрацездатності, які підлягають оплаті. Рішення про призначення страхової виплати роботодавець приймає протягом:

  • 10 робочих днів з дня набуття статусу «готовий до сплати» – для допомоги по тимчасовій непрацездатності;
  • 3 робочих днів з дня набуття статусу «готовий до сплати» – для допомоги по вагітності та пологах.

Це рішення є підставою для бухгалтера нарахувати суму відповідної виплати. Протягом 5 робочих днів з дати прийняття цього рішення бухгалтер формує заяву-розрахунок в кабінеті страхувальника на вебпорталі ПФУ та направляє її до ПФУ.

4. Пенсійний фонд України опрацьовує заяву-розрахунок за листком непрацездатності та приймає рішення щодо фінансування страхової виплати. Протягом трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку ПФУ фінансує роботодавця перераховуючи кошти для виплати страхових коштів працівнику на окремий рахунок страхувальника.

6. Роботодавець, отримавши кошти на рахунок, як правило, не пізніше найближчого дня, встановленого для виплати заробітної плати, здійснює страхову виплату працівнику.

За інформацією ПФУ

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Електронний лікарняний: інструкції для бухгалтера

Що треба знати про терміни оформлення та виплати допомоги з тимчасової непрацездатності та з вагітності та пологів на основі е-лікарняних – ці та інші пов’язані питання у даному огляді про електронні листки непрацездатності.
33969

Лікарняні 2024: нарахування та оплата

Лікарняні 2024 ✔ Розрахунок лікарняних ✔ Нарахування лікарняних ✔ Оплата лікарняних в 2024 та 2025 роках в Україні ✔ Приклад розрахунку лікарняних
240919

Виплата декретних у 2024 році

Декретні виплати у 2024 та 2025 роках: ➤ підстава для нарахування ➤ тривалість декрету ➤ розрахунок декретних ➤ обмеження розміру декретних ➤ приклади розрахунку ➤ лікарняні та допомога у зв’язку з вагітністю та пологами під час війни
111681

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру у низці випадків, наприклад нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соцвиплат. У консультації – про те, як дізнатися про страховий стаж, як він розраховується бухгалтером у тих чи інших ситуаціях.
53234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді