На які обстеження можна отримати електронні направлення

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

У межах програми медичних гарантій безоплатні медпослуги надаються за електронним направленням.

На які обстеження можна отримати електронні направлення

🧮 Калькулятор днів щорічної відпустки

Первинну медичну допомогу українці можуть отримати за місцем фактичного перебування без направлень. Її надають сімейні лікарі, терапевти та педіатри. Натомість для отримання вузькоспеціалізованої допомоги – потрібне електронне направлення.

Електронне направлення – цифровий документ, який технічно забезпечує скерування пацієнта до надавача медичної послуги для отримання консультації лікаря-спеціаліста, проведення лабораторних або візуальних досліджень тощо. 

На сьогодні в електронній системі охорони здоровʼя створено понад 562,9 млн електронних направлень для майже 36,5 млн пацієнтів. Це свідчить про те, що е-направлення є одним із найпоширеніших електронних медичних сервісів в Україні.

На які обстеження можна отримати е-направлення?

Направлення може бути на консультацію до лікаря-спеціаліста або на візуалізацію чи лабораторну діагностику. 

Візуалізація – це такі обстеження як:

  • рентген;
  • ультразвукова діагностика;
  • магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія;
  • ангіографія;
  • енцефалографія та багато інших.

Лабораторна діагностика передбачає:

  • біохімічні;
  • бактеріологічні;
  • імунологічні;
  • генетичні;
  • цитологічні;
  • вірусологічні та інші дослідження біоматеріалу пацієнтів.

Результати таких обстежень допомагають лікареві виявити захворювання, встановити діагноз та призначити лікування. 

Який лікар може виписати направлення?

Е-направлення виписує той лікар, який приймає рішення щодо необхідності провести додаткові обстеження. Технічна можливість його виписати доступна для всіх без винятку лікарів, які працюють в електронній системі охорони здоровʼя: як лікарі первинної допомоги, так і лікарі-спеціалісти. 

В якому медзакладі можна отримати послугу за е-направленням?

Пацієнт може самостійно обрати медзаклад та отримати допомогу, на яку його направив лікар, незалежно від місця проживання чи реєстрації. В електронному направленні не вказується ні заклад, ні лікар, до якого направляють пацієнта. Лише код послуги та інформація про медзаклад і лікаря, який його створив. 

При цьому пацієнт може обрати як комунальний заклад, так і приватну клініку чи лікаря-ФОП, які законтрактовані з НСЗУ за відповідним пакетом послуг, – у такому разі пацієнт може отримати допомогу за направленням безоплатно

В яких випадках е-направлення не потрібне?

Пацієнт може потрапити на прийом до деяких лікарів-спеціалістів без направлення. Це, зокрема:

  • гінеколог;
  • психіатр;
  • стоматолог;
  • нарколог;
  • фтизіатр.

Також без направлення можна звернутись:

  • до лікаря, у якого пацієнт перебуваєте під медичним наглядом для лікування від хронічних захворювань;
  • до лікуючого спеціаліста, в якого пацієнт проходить лікування. 

Окрім того, для отримання екстреної медичної допомоги пацієнту не потрібно ані направлення, ані декларація з сімейним лікарем.

Нагадаємо, завдяки сервісам, призначеним для вагітних та породіль, жінки можуть самостійно обирати період декретної відпустки, дистанційно отримувати низку послуг та контролювати стан здоров’я майбутньої дитини.

Джерело: офіційний сайт МОЗ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок при звільненні працівника у 2025 році: приклади та особливості

Як правильно провести розрахунок при звільненні працівника: зарплата за відпрацьовані дні, компенсація невикористаної відпустки, вихідна допомога, аліменти, податки, Додаток 4ДФ. Пояснюємо на прикладах 2025 року, як уникнути помилок та зробити все правильно.
215702

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
403466

Прожитковий мінімум у 2025 та 2026 роках: суми та на що впливає

Прожитковий мінімум на 2025 рік встановлює Держбюджет-2025. У статті продемонструємо розміри прожиткового мінімуму 2025 та розглянемо, який прожитковий мінімум на 2026 рік очкувати. Пояснимо, на які виплати впливає його розмір та на що звернути увагу.
17017

Авансовий звіт у 2025 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
250834

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді