Роботодавець самостійно розробляє норму тривалості робочого часу

Автор
консультант з обліку та оподаткування, Київ
Фахівці Держпраці роз’яснили особливості встановлення норми тривалості робочого часу та чим при цьому керуватись.

тривалість робочого часу

Пошук по Класифікатору професій

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (ст. 50 КЗпП). Роботодавці у колективному договорі можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу.

На тих підприємствах, в установах, організаціях, де за характером виробництва та умовами роботи запровадження п’ятиденного робочого тижня є недоцільним, встановлюється згідно з частиною 2 статті 52 КЗпП шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем. При шестиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи не може перевищувати:

  • 7 годин – при тижневій нормі 40 годин,
  • 6 годин – при тижневій нормі 36 годин,
  • 4 години – при тижневій нормі 24 години.

Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин (ч. 2 ст. 53 КЗпП).

За п’ятиденки працівникам надають два вихідних дні на тиждень, а при шестиденці – один вихідний день (ч. 1 ст. 67 КЗпП).

Основна заробітна плата – винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. відповідно частини першої статті 2 Закону України «Про оплату праці».

Чинним законодавством України не передбачено встановлювати єдину норму тривалості робочого часу на місяць чи рік. Ця норма може бути відмінна залежно:

  • який робочий тиждень встановлений на підприємстві (п’ятиденний чи шестиденний);
  • яка тривалість щоденної роботи;
  • коли встановлені вихідні дні.

Саме тому рішення щодо встановлення норми тривалості робочого часу на місяць чи рік приймає роботодавець самостійно з дотримання норм статей 50−53, статті 67 КЗпП (роз’яснення Мінекономіки від 19.08.2021 «Про розрахунок норми тривалості робочого часу).

Листи-роз’яснення, розміщені на сайті Мінекономіки, з визначенням норми тривалості робочого часу на відповідний рік не є нормативними актами. Вони служать як рекомендації або, враховуючи те, що в них визначені всі нормоутворюючі фактори, як методичний посібник для роботодавця при розрахунку норми тривалості робочого часу на місяць чи рік (лист Мінекономіки від 22.12.2023 №4706-05/70902-09).

Отже, законодавство не встановлює єдиної норми тривалості робочого часу, вона може бути різною, залежно від графіка роботи роботодавця, тому обраховується ним самостійно.

За інформацією Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12968

Документальне оформлення підсумованого обліку робочого часу

Досить поширені ситуації, коли з огляду на режим роботи та процеси в установі неможливо встановити звичайний 8-годинний робочий час. У цьому випадку на допомогу приходить підсумований облік робочого часу. Що це означає, де застосовується та як правильно здійснити документальне оформлення – читайте далі у статті.
15440

Дистанційна робота в держорганах, ОМС, бюджетних установах

Держслужбовці та працівники держорганів, ОМС, бюджетних установ мають право працювати дистанційно за умови наявності організаційних і технічних можливостей для виконання посадових обов’язків. Розглянемо чим потрібно керуватись та що зробити для впровадження дистанційної роботи.
19067

Норми робочого часу 2024 для «шестиденки»

Верховна Рада та Президент знов подовжили дію воєнного стану – тепер до 09 листопада 2024 року. Отже тримайте норми тривалості робочого часу та виробничий календар на 2024 рік для шестиденного робочого тижня. З’ясуйте, які норми діють під час воєнного стану.
22128

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді