Оплата праці держслужбовців — 2025
Оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, які займають посади державної служби категорій «Б» і «В», здійснюється безпосереднім керівником державного службовця та керівником самостійного структурного підрозділу.
Оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, які займають посади державної служби категорії «А», здійснюється суб'єктом призначення.
Державного службовця ознайомлюють з результатами оцінювання його службової діяльності під підпис протягом трьох календарних днів після проведення оцінювання.
Висновок щодо результатів оцінювання службової діяльності затверджується наказом (розпорядженням) суб'єкта призначення. За результатами оцінювання службової діяльності державного службовця йому виставляється негативна, позитивна або відмінна оцінка з її обгрунтуванням.
У разі отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності такий державний службовець звільняється із служби відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі – Закон) та з ним розривається контракт про проходження державної служби (у разі укладення).
Висновок, що містить негативну оцінку за результатами оцінювання службової діяльності, може бути оскаржений державним службовцем у порядку, визначеному ст. 11 Закону.
Таким чином, затвердження висновку щодо оцінювання результатів службової діяльності державного службовця, що містить негативну оцінку, тягне за собою звільнення державного службовця на підставі наведеної норми Закону.
НАДС звертає увагу, що оскарження державним службовцем зазначеного висновку не зупиняє його звільнення з державної служби.
Водночас, законодавство не містить чітко визначених строків такого звільнення. З огляду на строк, необхідний для ознайомлення з результатами оцінювання, встановлений Законом (три календарних дні з моменту затвердження висновку), у НАДС вважають, що звільнення державного службовця не може бути раніше спливу цього строку.
Крім того, статтею 91 Закону визначено, що доведення інформації або документів до відома державного службовця відповідно до вимог цього Закону здійснюється шляхом її вручення або надсилання поштою, в тому числі з використанням інших засобів телекомунікаційного зв'язку.
Інформація або документи, надіслані поштою, в тому числі електронною, чи шляхом передачі з використанням інших засобів зв'язку вважаються такими, що доведені до відома державного службовця на п'ятий календарний день з моменту їх відправлення.
Отже, у разі ознайомлення державного службовця з результатами оцінювання в спосіб, передбачений статтею 91 Закону, у НАДС вважають, що звільнення у разі отримання ним негативної оцінки має відбутися не раніше спливу п'ятиденного строку такого ознайомлення.
Статтею 89 Закону встановлено, що державний службовець зобов'язаний до звільнення з посади чи переведення на іншу посаду передати справи і довірене у зв'язку з виконанням посадових обов'язків майно (далі – майно) особі, уповноваженій суб'єктом призначення у відповідному державному органі. Уповноважена особа зобов'язана прийняти справи і майно.
Зважаючи на викладене, на думку НАДС:
- звільнення державного службовця у разі отримання ним негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності має бути здійснено в строк, достатній для ознайомлення цього державного службовця з результатами оцінювання та передачі справ і майна в установленому порядку.
В НАДС наголосили, що роз'яснення міністерств, інших центральних органів виконавчої влади мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм.
Джерело: офіційний сайт НАДС