Влада має намір запровадити облік і контроль місцевих податків

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Громади просять створити електронний сервіс для обліку місцевих податків, що дозволить вести актуальний податковий облік і контролювати надходження

Влада має намір запровадити облік і контроль місцевих податків

Відпускні: розрахунок + 5 прикладів для нетипових ситуацій

Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, посилаючись на звіт Асоціації міст України щодо проблемних питань ОМС.

За її словами, бюджети територіальних громад втрачають фінансові ресурси через ухилення платників податків від їх сплати. ОМС скаржаться, що податкові органи меншою мірою зацікавлені в адмініструванні місцевих податків у порівнянні з обовʼязковими платежами до держбюджету, а в органів місцевого самоврядування відсутні дієві важелі впливу – у тому числі контрольні і фіскальні повноваження, на неплатників.

«Функція адміністрування місцевих податків закріплена за податковими органами. Разом з тим, ОМС здійснюють моніторинг нарахованих та сплачених сум по майнових податках. В результаті, виявляється, що окремі підприємці, які мають борги, в податковій базі боржників відсутні, оскільки не подають звітність. Крім цього, ОМС вважають, що постійний процес реорганізації податкової служби, який супроводжується частою зміною адміністраторів, до прикладу, плати за землю, негативно відображається на ефективній взаємодії підрозділів податкових органів з ОМС та платниками податків – фізособами», – розповіла Шуляк.

Вона додала, що ситуацію для ОМС ускладнює той факт, що у громадах ніколи не проводилась повна інвентаризація обʼєктів нерухомого майна та земельних ділянок.

Крім цього, ОМС скаржаться на:

  • відсутність повного реєстру платників податків;
  • відсутність доступу до повної інформації щодо обʼєктів нерухомості, які підлягають оподаткуванню.

Це обмежує можливість ефективно працювати над наповненням дохідної частини бюджету, а недосконале адміністрування місцевих податків не дає можливості ОМС контролювати повноту надходжень до бюджетів територіальних громад.

Голова Комітету місцевого самоврядування зазначила, що, на думку ОМС, важливо удосконалити адміністрування податків і зборів, делегувавши їм частину повноважень щодо цього. Крім цього, для володіння вичерпною інформацією про обʼєкти оподаткування потрібно робити звірку з відомостями з:

  • Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
  • Реєстру іпотек;
  • Єдиного реєстру заборон відчуження обʼєктів нерухомого майна.

«Органи місцевого самоврядування наголошують на необхідності ще одного важливого пункту – на рівні держави слід розробити єдине програмне забезпечення з обліку місцевих податків в громадах, що дасть змогу вести актуальний податковий обіг платників податків та обʼєктів оподаткування на території громади та контролювати надходження», – наголосила Шуляк.

За її словами, це дасть можливість:

  • більш об’єктивно розуміти податковий потенціал громади;
  • прогнозувати дохідну і видаткову частину бюджету;
  • а також аналізувати необхідність підвищення чи зниження ставок місцевих податків в залежності від ситуації, що складається на території громади.

Органи місцевого самоврядування також просять посилити контроль щодо правильності нарахування, повноти, своєчасності сплати податків, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.

«Для розвитку громад, для зростання їхніх бюджетів нам потрібен подальший розвиток електронних сервісів для платників податків. ОМС також вважають, що сьогодні надважливо удосконалити механізм протидії ухиленню від сплати податків та наблизити податкове законодавство України до законодавства ЄС. Також важливим у цьому аспекті буде подальше налагодження обміну інформацією між податковими органами та ОМС, зокрема щодо сплати податків у розрізі платників податків», – підсумувала Олена Шуляк.

Джерело: офіційний сайт Слуга Народу

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Єдиний рахунок 2025: переваги та недоліки

Перехід на Єдиний рахунок для сплати податків, зборів та ЄСВ — це добровільний крок. Однак зважте: якщо на нього перейти, то до кінця звітного року вже відмовитися буде не можна. Як працює ця дана система — у статті.
10203

Екологічний податок 2025: ставки і строки

Екологічний податок 2025 в Україні сплачують, зокрема, й бюджетні установи. Хто платники екологічного податку, які строки оплати й звітування — все це у даному огляді
40954

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
387919

Додаток 4ДФ до податкового розрахунку: заповнення та приклади

Податковий агент зобов’язаний показати нараховані та виплачені доходи фізособам у звітності. Для цього призначений додаток 4ДФ. Скористайтеся рекомендаціями експерта, та застосуйте 7 зразків, щоб швидко та правильно заповнити додаток із першого разу.
41379

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску.
19852

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді