Які особливості оплати праці педагогів під час війни

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Автор
редактор стрічки новин порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС»
Як оплачувати роботу педагогів закладів освіти, коли через військову агресію вони не можуть у повній мірі щоденно проводити безпосередньо роботу з дітьми – роз'яснення

Які особливості оплати праці педагогів під час війни

📝Сім відповідей про доплату педагогам за сертифікацію

Профспілка працівників освіти і науки України (ППОНУ, даліПрофспілка) нагадує, що у випадку, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від учителя (викладача) причин (сільгоспроботи, епідемії, несприятливі метеорологічні умови тощо), його оплата здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вчитель (викладач) виконує іншу організаційно-педагогічну роботу (п. 77 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН від 15.04.1993 № 102).

Водночас п. 8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та Профспілками працівників освіти і науки України на 2021-2025 роки Сторони Угоди рекомендують керівникам закладів освіти забезпечити:

  • оплату простою працівникам, включаючи непедагогічних та тих, які працюють за сумісництвом, не з їх вини, зокрема на період оголошення карантину, в розмірі середньої заробітної плати; 
  • оплату праці вчителів, вихователів, включаючи вихователів груп продовженого дня, музичних керівників, викладачів, інших педагогічних працівників закладів освіти у випадках, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від них причин (епідемії, метеорологічні умови, карантин тощо), із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства.

Тобто перелік обставин, за яких може зупинятися освітній процес чи можуть не проводитися заняття з дітьми, учнями, як в Інструкції, так і в угоді чітко не окреслений, що підтверджується словом «тощо», що може стосуватися нинішньої ситуації, пов’язаної  з агресією рф проти України.

У Проспілці наголошують, що відтак при оплаті праці вчителів, вихователів, музичних керівників, керівників гуртків, інших педпрацівників закладів освіти, зокрема дошкільної та позашкільної освіти, мають враховуватися обидва нормативні акти, як норми п. 77 Інструкції № 102, так і положення п. 8.3.3 Галузевої угоди: «На ці окремі дні може оголошуватися простій з оплатою праці, виходячи із розміру середньої заробітної плати, або ж здійснюватися оплата праці із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства. Такими умовами може бути виконання іншої організаційно-педагогічної роботи, зокрема дистанційно, поза межами закладу». 

Також і ст. 26 нещодавно введеного в дію Закону «Про дошкільну освіту» передбачає, що робочий час педагогічного працівника включає час, необхідний для:

  • здійснення ним освітнього процесу з вихованцями,
  • а також виконання методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором.

Згідно з ч. 3 ст. 23 цього Закону визначені трудовим договором або посадовою інструкцією посадові обов’язки можуть виконуватися:

  • у закладі дошкільної освіти; або
  • поза його межами, зокрема дистанційно з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

Можуть застосовуватися також і норми ст. 60-2 КЗпП України, згідно з якою дистанційна робота – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. 

Відповідно п. 1.4 Галузевої угоди її положення діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов'язковими для включення до колективних договорів.

Джерело: офіційний сайт ППОНУ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата у 2025 та 2026 роках: що зміниться для бухгалтера

Мінімальна зарплата 2025 встановлена Законом України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік». Розмір МЗП з 1 січня 2025 року залишився на рівні 8000 грн. У статті розглянемо, як мінімальна зарплата в Україні впливає на основні соціальні показники та податки. Також поговоримо про те, яка буде мінімальна зарплата у 2026 році, оскільки маємо Бюджетну декларацію на 2026–2028 роки.
65774

Меморіальний ордер № 5: як заповнити правильно

Як і інші господарські операції, нарахування зарплати працівникам бухгалтер відображає в бухгалтерському обліку. Для цього він заповнює меморіальний ордер № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій». Підкажемо, як це зробити правильно
78877

Індексація зарплати 2025: приклади

Індексація зарплати у 2025 році – швидко і правильно. Скористайтеся прикладами та поясненнями від експерта у статті, щоб знати, коли буде індексація зарплати в 2025 році та впоратися без помилок.
129316

Приклади відрахувань із заробітної плати

Перш ніж виплатити працівникові зарплату, бухгалтер повинен відрахувати із неї податки. А ще може бути й утримання аліментів, штрафів, профспілкових внесків та інших обов’язкових і добровільних платежів. Усе про відрахування із зарплати – у цьому огляді
395192

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді