Особа з інвалідністю працює неповний робочий день: що з нормативом робочих місць

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Автор
редактор стрічки новин порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС»
Держпраці надала роз’яснення щодо нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, установлення їм неповного робочого дня (тижня)

Особа з інвалідністю працює неповний робочий день: що з нормативом робочих місць

🏄🏻‍♀️Відпускні: прочитайте 9 відповідей перед літом

Особою з інвалідністю вважають особу зі стійким розладом функцій організму, що може призводити до обмеження життєдіяльності та потреби в соціальному захисті й допомозі (ст. 2 Закону «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 № 875-ХІІ).

Держпраці нагадує, для всіх роботодавців установили норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, які використовують найману працю, у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, ˗ у кількості одного робочого місця. Для виконання нормативу місце роботи особи з інвалідністю має бути основним (ст. 19 Закону № 875). Не має значення режим роботи такого працівника:

  • повний робочий час; чи
  • 0,5 ставки (неповний робочий час).

Розраховуючи норматив, потрібно:

  • правильно визначити середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу за рік. Даний показник обчислюється за п. 3.2 гл. 3 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої Державним комітетом статистики України від 28.09.2005 № 286;
  • правильно заповнити «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю. Форма № 10-ПОІ (річна)», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 27.08.2020 № 591.

На прохання особи з інвалідністю або за медичним висновком їй установлюють:

  • неповний робочий день (тиждень);
  • створюють пільгові умови праці.

Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. Залучення осіб з інвалідністю до надурочних і нічних робіт допускається тільки за їхньою згодою (ст. 56, 172 КЗпП).

Отже, для розрахунку нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю включається особа з інвалідністю, яка працює за основним місцем роботи, на неповний робочий день (тиждень).

При цьому мають бути дотримані мінімальні державні гарантії щодо оплати праці. Так, ст. 3-1 Закону «Про оплату праці» визначено, що:

  • розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати;
  • у разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

Джерело: офіційний сайт Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічні додаткові відпустки 2025: правила й приклади для бюджетників

Окрім основної відпустки чимало бюджетників мають додаткові відпустки. Одна з них — щорічна додаткова відпустка, наприклад за вислугу років. У статті говоримо, як надавати такі відпустки, чим щорічні додаткові відпустки відрізняються від щорічних основних відпусток та інших додаткових відпусток. У пригоді стануть і приклади — беріть у роботу і нехай працюється легше!
58858

Відпустка без збереження заробітної плати: порядок, тривалість і приклади

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати — єдиний вихід як для працівника, так і для роботодавця. У консультації розглянемо, кому надають таку відпустку під час воєнного стану, яка її максимальна тривалість та як усе це оформити.
128544

Як перевести держслужбовця з РДА в орган місцевого самоврядування

Держслужбовців можуть переводити з районних держадміністрацій до органів місцевого самоврядування. У статті розберемо порядок переведення, як оформити контракт, що писати в трудовій книжці та як діяти з рангом держслужбовця
7992

Копія наказу про звільнення: коли і як видавати у 2025 році

Звільняєте працівника — видайте копію наказу про звільнення. У статті з’ясуємо, як правильно її оформити, хто відповідальний за підпис, які обов’язкові реквізити має містити документ, коли і кому його вручати. Скачайте зразок копії наказу і застосуйте в роботі
86612

Відпустка по догляду за дитиною до 3 і 6 років: зразки документів та поради

Хто має право на відпустку по догляду за дитиною, як оформити її без помилок та коли роботодавець зобов’язаний її надати? У статті — порядок оформлення, п’ять зразків документів, звітність з ЄСВ, нарахування стажу та правила повернення з такої відпустки.
138066

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді